سهره‌های داروین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سهره‌های داروین
Darwin's finches by Gould.jpg
سهره زمینی بزرگ, سهره زمینی میان‌جثه
Small Tree Finch, Green Warbler-Finch
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان
تیره: تناجر (متن را ببینید)
سرده‌ها

سهره‌های زمینی
Camarhynchus/Platyspiza
Certhidea
سهره نارگیل

سهره‌های داروین یا فنچ‌های گالاپاگوس (Darwin's finches یا Galápagos finches) گروهی شامل ۱۵ گونه از گنجشک‌سانان است که اغلب به عنوان زیرخانواده Geospizinae یا طایفه Geospizini طبقه‌بندی می‌شوند. هنوز روشن نیست که این پرندگان به چه تیره‌ای تعلق دارند، اما در گروه سهره‌های حقیقی نیستند.

این پرندگان برای اولین بار توسط چارلز داروین در طول سفر دوم بیگل در جزیره‌های گالاپاگوس گردآوری شدند. فنچ‌های داروین تنها در جزایر گالاپاگوس یافت می‌شوند، به جز فنچ کوکوس که در جزیره کوکوس زندگی می‌کند.

نظریهٔ داروین[ویرایش]

طبقه‌بندی[ویرایش]

تیره[ویرایش]

زیست‌شناسان تا چند دهه این پرندگان و زردپره‌ایان برِّ جدید را در تیره گنجشک‌ها و buntingهای برِّ قدیم قرار می‌دادند. هرچند طبقه‌بندی سیبلی-الکویست*[۱] سهره‌های داروین را با tanagerها هم‌تیره می‌داند (تیره Thraupidae). انجمن پرنده‌شناسی آمریکا، در چک لیست آمریکای شمالی خود، مکان فنچ کوکوس را در Emberizidae اما با ستاره نشان می‌دهد که نشان‌دهنده احتمال جایگاه اشتباه است؛ در چک لیست تجربی آمریکای جنوبی آن، گونه‌های گالاپاگوس در incertae sedis با مکان نامشخص قرار دارند.

گونه‌ها[ویرایش]

اساس مولکولی فرگشت (تغییرهای کوچک در طول زمان) منقار[ویرایش]

در پژوهش‌های فرگشتی در سال ۲۰۰۴ مشخص شد که پروتئین مورفولوژیک استخوان ۴ (BMP4) منجر به تنوع اندازه و شکلِ منقار در میان سهره‌ها شده است. BMP4 در جنینِ در حال رشد بر ویژگی‌های اسکلتی شامل منقار تاثیر می‌گذارد. همان گروه نشان داد که شکل‌های متفاوت فرگشت منقار فنچ‌های داروین نیز متأثر از زمان‌بندی کمی متفاوت و حالت فضاییِ یک ژن به نام کالمودولین (CAM) است. کالمودولین در روشی مشابه BMP4، بر برخی از ویژگی‌های رشد منقار تأثیر می‌گذارد. نویسندگان نشان می‌دهند که تغییرات زمانی و مکانیِ این دو عامل احتمالاً کنترل‌کنندهٔ فرگشت مورفولوژی منقار هستند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Sibley-Ahlquist taxonomy

منابع[ویرایش]