سهره دارکوبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سهره دارکوبی
Camarhynchus pallidus composite.jpg
یک سهره دارکوبی از تکه چوبی به عنوان ابزار استفاده می‌کند تا کرمی را بگیرد. در تصویر دوم پرنده کرم را با موفقیت شکار کرده است.
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان
تیره: تناجر
سرده: Camarhynchus
گونه: C. pallidus
نام علمی
Camarhynchus pallidus
(Sclater و Salvin، ۱۸۷۰)

سهره دارکوبی یا فنچ دارکوبی (نام علمی:Camarhynchus pallidus؛ به انگلیسی: Woodpecker Finch) گونه‌ای از پرندگان در گروه سهره‌های داروین در راسته گنجشک‌سانان و تیره Thraupidae است. فنچ دارکوبی در جزیره‌های گالاپاگوس از سطح دریا تا ارتفاعات بالا فراوان است. این پرنده توانایی استفاده از ابزار دارد و به دلیل استفاده از تکه‌های چوب، شاخه‌های کوچک یا خارهای کاکتوس به عنوان ابزاری برای شکار کردن مشهور است.

این ابزار برای جبران کوتاهی زبان پرنده استفاده می شود. سهره ابزار را ماهرانه برای بیرون آوردن شکار خود (بی‌مهرگانی مانند لارو) از درختان استفاده می‌کند. یک ابزار می‌تواند چندین بار و در درختان مختلف استفاده شود. دانشمندان مشاهده کرده‌اند که سهره دارکوبی ممکن است چوبی را برای کنترل بیشتر کوتاه کند یا خم کند. همچنین ممکن است چوب‌ها یا شاخه‌های گوناگونی را در یک محل امتحان کنند تا آن را که مناسب گرفتن طعمه در آن محل است پیدا کنند.

در طول فصل خشک، سهره دارکوبی نیمی از زمان جستجوی غذا را صرف استفاده از ابزارشان می‌کنند برای به دست آوردن بیش از ۵۰٪ شکار خود می‌کنند. این به این معنی است که سهم سهره دارکوبی در تهیه غذا با استفاده از ابزار حتی از شمپانزه، از مهم‌ترین و ماهرترین نخستی‌سانان در استفاده از ابزار برای یافتن غذا، نیز بیشتر است. پرنده دیگری با قابلیت تا حدودی مشابه در استفاده از ابزار، کلاغ کالدونیای جدید است.

سهره دارکوبی

منابع[ویرایش]