سردار جنگل (مجموعه تلویزیونی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

|

کوچک جنگلی
Jangaliha4.jpg
گونه تاریخی
کارگردان بهروز افخمی
بازیگران علیرضا مجلل (کوچک جنگلی)
مهدی هاشمی (دکتر حشمت)
عباس امیری (حاج احمد کسمایی)
جهانگیر الماسی ( میرزا حسین کسمایی)
داود رشیدی (مستوفی الممالک)
حسین محجوب (صمصام السلطنه)
هوشنگ توکلی (وثوق الدوله)
محمد مطیع (احسان الله خان)
اسماعیل محرابی (خالو قربان)
حسین خانی بیک (حسن خان )
صدرالدین حجازی (میرزا شفیع )
بهروز بقایی (ماژور فن پاشن )
جمشید گرگین (یوزف )
عنایت شفیعی (شیخ علی )
صادق هاتفی (کاپیتان نوئل )
پروانه معصومی
فرخ لقا هوشمند
نعمت الله گرجی سید محمد میرزمانی
موسیقی متن سید محمد میرزمانی
اهنگ پایان خواننده ناصر مسعودی و تورج زاهدی
کشور سازنده ایران ایران
زبان‌ها فارسی
پخش کننده
شبکه اصلی شبکهٔ ۱

سریال (کوچک جنگلی) یکی از سریالهای موفق و پر بیننده تلویزیون ایران در دهه ۶۰ ه.ش است. که در ژانر تاریخی، حماسی و سیاسی به کارگردانی بهروز افخمی و با حضور جمع کثیری از هنرمندان ساخته شده است . در این سریال تلاش میشود زوایایی از قیام میرزا کوچک خان و مردم گیلان، با یک نگاه نسبتا تحلیلی، به نمایش درآید. این مجموعه از نظر حجم پروژه ، هزینه و کثرت نقشها و شخصیتها قابل قیاس با سریال های بزرگ آن دوره نظیر سربداران و هزاردستان است.

درباره مجموعه[ویرایش]

پروژهٔ ساخت کوچک جنگلی از سال ۶۳ آغاز شد و در سال ۶۶ پایان یافت. بهروز افخمی که در آن زمان از مدیران گروه فیلم و سریال تلویزیون بود، به نوعی متولّی شکل گیری این مجموعه‌بود .

قابل پیش بینی بود که این پروژه با توجه به فضای تاریخی ، جنگی و سیاسی آن و همچنین وجود نقشها و شخصیتهای بسیار زیاد پروژه ای سنگین است و طبیعتا تیم سازنده بایستی افرادی با تجربه و متخصص این گونه کارها باشند. با توجه به سابقه کم تلویزیون در ایران و همچنین تفاوت فکری بین فضای حاکم بر تلویزیون در قبل از انقلاب و بعد از انقلاب ، گزینه ها محدود به دو یا سه نفر میشد و آنها هم عبارت بودند از علی حاتمی کارگردان سریال سلطان صاحبقران ، ناصر تقوایی کارگردان سریال دایی جان ناپلئون و احتمالا همایون شهنواز کارگردان سریال دلیران تنگستان. در این بین علی حاتمی در گیر پروژه عظیم هزاردستان بود و قرعه به نام ناصر تقوایی افتاد .

ناصر تقوایی فیلم نامهٔ کوچک جنگلی را با نگاهی به داستان مردی از جنگل نوشتهٔ احمد احرار، نوشت. وسواس تقوایی در فراهم کردن وسایل اولیه و ابتدایی، پیش تولید کار را بسیار طولانی کرد. به گفتهٔ برخی، در زمان مسئولیت تقوایی به عنوان کارگردان هیچ صحنه‌ای فیلم برداری نشده بود و این شایعه هم وجود دارد که چیزی قریب ۴۰ تا ۵۰ دقیقه از کار فیلم برداری شده بود.[۱] وسواس تقوایی و این که پروسهٔ ساخت فیلم زمانبرتر از پیش بینی‌ها شده بود، مدیران تلویزیون را به تغییر گروه سازنده مجاب کرد. البته در این بین تنها جای افخمی و تقوایی تغییر کرد. [۲]حفظ نعمت حقیقی به عنوان فیلم بردار که در زمان پیش تولید، ناصر تقوایی را همراهی کرده بود و تجربه و استعداد خوب در ساخت فیلم‌های Big production داشت راه موفقیت افخمی و کوچک جنگلی را هموارتر می‌کرد. این آشنایی و همکاری بین مرحوم نعمت حقیقی و بهروز افخمی در فیلم‌های بعدی (عروس، شوکران و...) افخمی هم ادامه پیدا کرد.[۳]

بهروز افخمی از فیلمنامه ناصر تقوایی که بر اساس داستان مردی از جنگل اثر احمد احرار، نوشته شده بود راضی نبود، زیرا معتقد بود که کتاب مذکور چندان به تاریخ وفادار نیست و یک روایت خیالی و داستان گونه از جنبش جنگل است . بنابراین ترجیح داد فیلمنامه جدید را بر اساس کتاب سردار جنگل نوشته ابراهیم فخرایی بنویسد ، چرا که آن کتاب را از جهات تطابق با واقعیات تاریخی مناسب تر می دید. از دیگر نکاتی که از زبان بهروز افخمی نقل شده این است که او دوست داشته سریال (کوچک جنگلی) را با ساختاری شبیه به سریال دلیران تنگستان بسازد به نحوی که بیننده حس کند فیلم مذکور یک مستند است و نه یک سریال تصنعی، اما عوامل سریال خصوصا نعمت حقیقی مایل به ساختاری داستان گونه بودند و نهایتا توانستند بهروز افخمی را نیز متقاعد کنند.

لازم به ذکر است که این سریال تنها دوره اول قیام میرزا کوچک خان را به تصویر میکشد که از شروع قیام و شکل گیری هیئت اتحاد اسلام شروع می شود و تا ورود نیروهای تیمور تاش به رشت و راهپیمایی طولانی جنگلیها به سمت شرق گیلان که منجر به تسلیم شدن حاج احمد کسمایی و اعدام دکتر حشمت شد ادامه پیدا میکند . و سریال در همین نقطه تمام میشود . متأسفانه به تصویر کشیدن دوره دوم قیام جنگل که دوستی میرزا با قوای بلشویکی و اعلام حکومت جمهوری و حوادث بعد از آن تا کشته شدن میرزا را شامل میشود ، میسر نشد . علاقه‌مندان میتوانند این بخش از دوران قیام جنگل را با مشاهده فیلم "سردار جنگل " اثر مرحوم " امیر قویدل " دنبال کنند .

خلاصه سریال[ویرایش]

بهروز افخمی و علیرضا مجلل

میرزا کوچک که تازه از تبعید بازگشته به همراه دوستش میرزا حسین کسمایی در رشت گردش میکند که در شهر متوجه دستگیری رضا آژان توسط روسها میشود . رضا آژان ملتمسانه از میرزا تقاضای کمک میکند .غیرت میرزا به جوش می آید و به او کمک میکند .در این ماجرا پای میرزا تیر میخورد . میرزا و رضا آژان فرار میکنند و به خانه دکتر حشمت میروند تا پای میرزا معالجه شود . این ماجرا میرزا و دوستانش را به فکر می اندازد که برای مبارزه با اشغالگران روس دست به قیام بزنند . میرزا به کمک برادرزاده اش دوستان قدیمش را که در ماجرای مشروطه همپای او بوده اند پیدا میکند . که شیخ علی شیشه بر ، پهلوان شیر یداله ، حسن خان آلیانی از جمله آنها هستند. در کنار اینها میرزا توانست حمایت چند تن از تجار و کسبه سر شناس از جمله حاج احمد کسمایی را جلب کند . میرزا و یارانش به جنگل میروند . قیام شروع می شود و روز به روز توسعه پیدا میکند . جنگلیها ابتدا دسته عبدالرزاق را که برای سرکوب آنها آمدند شکست میدهند و بعداز آن قشون مفاخرالملک را نیز شکست میدهند . کار قیام بالا میگیرد و آنها به رشت میروند . بعد از انقلاب بلشویکی روسیه اکثر قوای روس با آرامش به روسیه باز میگردند و جنگلیها در این کار با آنها همکاری میکنند . اما آخرین دسته از قوای روس به فرماندهی ژنرال بیچراخوف که هنوز تزاری است با قشون انگلیسیها به فرماندهی ژنرال دنسترویل متحد میشوند و آنها از جنگلیها میخواهند که ضمن اجازه عبور از گیلان تعدادی از پاسگاهها را نیز در اختیار آنها قرار بدهند تا به جنگ بلشویکهای قفقاز بروند . جنگلیها قبول نمی‌کنند و به ناچار جنگ در میگیرد . قشون روس با استفاده ار توپهای دور برد جنگلیها را که آرایش نظامی اشتباهی گرفته بودند شکست میدهند و به انزلی میروند . رشت نیز به دست انگلیسیها می افتد . جنگلیها رشت را پس میگیرند اما انگلیسها دوباره آنرا تصرف میکنند . و بعد از یک سری درگیری به پیشنهاد کنسول فرانسه بین آنها صلح برقرار میشود . در تهران وثوق الدوله به حکومت میرسد . و به میرزا پیشنهاد میکند که نیروهایش اسلحه را زمین بگذارند و خودش هم ضمن تامین جانی به عتبات برود . میرزا قبول نمی‌کند . اما حاج احمد کسمایی تسلیم میشود .وثوق الدوله ، تیمورتاش را به همراهی بیست هزار قزاق به گیلان میفرستد . قشون قزاق آماده جنگ با جنگلیها می شود . اما میرزا تن به جنگ با هموطنانش نمی‌دهد . و به ناچار عقب نشینی میکند . جنگلیها به دسته های کوچک تقسیم میشوند و از فومنات به طرف شرق گیلان راهپیمایی میکنند. در طول این راه طولانی و طاقت فرسا عده ای از پا در می آیند ، عده ای دیگر ، میرزا را ترک میکنند ، بعضیها تسلیم ،و بعضی دیگر دستگیر می شوند . میرزا و دسته او از سپیدرود میگذرد و به دسته دکتر حشمت ملحق می شود.

مهدی هاشمی در نقش دکتر حشمت

میرزا با کمک افراد ساعد الدوله خبردار میشود که در شرق گیلان برای او تله گذاشته اند و باید به فومنات برگردد . اما دکتر حشمت مریض و خسته است و می خواهد تسلیم شود . میرزا ظاهراً رای دکتر را بر می گرداند اما دکتر بعد از رفتن دسته میرزا تسلیم میرپنج ایوب میشود . میرپنج ایوب پشت قرآن برای دکتر امان نامه میدهد اما بعد از تسلیم شدن دکتر و یارانش به آن عمل نمی‌شود و دکتر حشمت در رشت اعدام میشود . میرزا هم بعد از شنیدن خبر تسلیم شدن دکتر حشمت یارانش را مرخص میکند و خودش به همراه هفت تن از جنگلیهای وفادار به سمت فومن حرکت میکند و البته مصمم است که همچنان به مبارزه اش ادامه دهد .

صداپیشگان و بازیگران[ویرایش]

بازیگران و صداپیشگان سریال سردار جنگل [۴] [۵]

بازیگر نقش دوبلور
علیرضا مجلل میرزا کوچک بهرام زند
مهدی هاشمی دکتر حشمت مهدی هاشمی
اکبر معززی اسماعیل جنگلی منوچهر والی‌زاده
جهانگیر الماسی میرزا حسین کسمایی سعید مظفری
جمشید گرگین یوزف (اتریشی) ژرژ پترسی
منوچهر حامدی حشمت الدوله حسین عرفانی
محمد مطیع احسان الله خان حسین عرفانی
اسماعیل محرابی خالو قربان محمد عبادی
عباس امیری حاج احمد کسمایی عطاءالله کاملی
صدرالدین حجازی میرزا شفیع عزت‌الله مقبلی
اکبر سنگی مفاخر الملک امیرهوشنگ قطعه‌ای
حسین خانی بیک حسن خان آلیانی حسین معمار زاده
فتحعلی اویسی مشهدی ‌علی‌شاه خسرو شمشیرگران

آهنگ انتهای فیلم[ویرایش]

خواننده: تورج زاهدی و ناصر مسعودی آهنگسازی و تنظیم: سید محمد میرزمانی
شاعر: نامشخص (از لالایی‌های گیلان)
سال انتشار: ۱۳۶۶

متن اصلی (گیلکی)[ویرایش]

چقد جنگلَ خوسی، ملت و َسی، خسته نُبُستی، می‌جان جانانا، تَرا گَمَه میرزا کوچک خانا خدا دانه که من، نتانم خفتن، از ترس دشمن، می دل آویزانا، ترا گمه میرزا کوچک خانا چِر ِه زوتر نایی، تندتر نایی، تنها بنایی، گیلان ویرانا، ترا گمه میرزا کوچک خانا اَمه رشتی جَغَلان، ایسیم تی فرمان، کُنیم اَمی جان، تی پا جیر قربانا، ترا گمه میرزا کوچک خانا

ترجمه فارسی[ویرایش]

چقدر در جنگل می‌خوابی به خاطر مردم؟ خسته نشدی ای جان جانانم؟ با توام، میرزا کوچک خان! خدا می‌داند که من از ترس دشمن خواب نمی‌توانم، دل آویزان و نگرانم، با توام، میرزا کوچک خان! چرا زودتر نمی‌آیی؟ تندتر نمی‌آیی؟ گیلان ویران را تنها گذاشته‌ای، با توام میرزا کوچک خان! ما بچه‌های رشت، به فرمان تو‌ایم، جانمان را به پایت قربان می‌کنیم، با توام میرزا کوچک خان!

پانویس[ویرایش]

  1. http://guilan.irib.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=19307:%D مصاحبه صدا و سیمای مرکز گیلان با علیرضا مجلل، ۱۳۹۰
  2. برنامه تلویزیونی (سی سال ، سی مجموعه )، بهمن ماه ۱۳۸۷، شبکه سه سیما، قسمت مربوط به سریال کوچک جنگلی ( مصاحبه فریدون جیرانی با بهروز افخمی)
  3. http://bazchamran.ir/post/734
  4. «سریال‌های کلاسیک ایرانی میرزا کوچک خان جنگلی». کافه‌کلاسیک. 
  5. “Koochak-e Jangali (1987 )”. imdb. 

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]