سرخرگ طحالی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سرخرگ طحالی
Gray1188.png
The visceral surface of the spleen.
Gray533.png
Branches of the celiac artery. (Lienal artery is an old term for splenic artery, and is visible at center. The spleen is at center right. The stomach has been flipped out to reveal the splenic artery, so the greater curvature is at the top in this diagram.)
جزئیات
لاتینarteria splenica, arteria lienalis
خاستگاه
celiac artery
شاخه‌ها
Pancreatic branches
Pancreatica magna
Left gastro-omental
Short gastric
Trabecular arteries
Posterior Gastric
سیاهرگ طحالی
پایانگاهطحال
شناسه‌ها
فهرست گریp.۶۰۵
سرعنوان پزشکیA07.231.114.814
دورلندز
/السویر
a_61/۱۲۱۵۶۰۲۱
واژگان آناتومیA12.2.12.040
اف‌ام‌اِی14773
واژگان کالبدشناسی

سرخرگ طَحالی (انگلیسی: Splenic artery) بزرگترین شاخه تنه حفره شکم (تنه سلیاک) است. این سرخرگ مسیر پرپیچ و خم خود را به سمت چپ در طول کناره فوقانی لوزالمعده طی می‌کند. این سرخرگ از درون رباط طحالی‌کلیوی (اسپلنورنال) (رباطی که بین طحال و کلیه چپ قرار دارد) گذشته و به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود که به ناف طحال وارد می‌شوند.

سرخرگ طحالی در هنگام عبور خود از کناره بالایی لوزالمعده، شاخه‌های کوچک متعددی را به منظور خونرسانی گردن، تنه و دم لوزالمعده می‌فرستد. با رسیدن آن به طحال، سرخرگ‌های معدی کوتاه از آن جدا می‌شوند که به عبور از رباط معدی‌طحالی (گاسترواسپلنیک)، تغذیه طاق معده (فوندوس) را به عهده می‌گیرند. همچنین سرخرگ معدی‌چادرینه‌ای (گاسترواومنتال) چپ از آن جدا می‌شود که در طول خم بزرگ معده به سمت راست رفته و با سرخرگ معدی‌چادرینه‌ای راست بازپیوسته می‌شد.

منابع[ویرایش]