سال نو آشوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سال نو آشوری(دهوک 2007)
سال نو آشوری(دهوک 2007)

سال نو آشوری برابر با اول نيسان مصادف با اول آوريل برگزار می‌گردد. ماه نيسان بران خداي انليل تقديس شده است.آشوريان چند روز قبل از تحويل سال سبزه هاى از گندم و عدس و جو را در مقابل مجسمه و پيكره خداي تموز قرار مي دهند.طبق اعتقاد آشوريان سبزه ها موجب مي شود تا خداي تموز زود تر بيدار مي شود و به همراه او سبزى طبيعت نيز بيدار مي شود.خداي تموز و الهه ايشتار نشان شادى و محبت هستند.

كشاوز آشوري سال را با ماه نيسان شروع ميكند.در ماه نيسان شروع به كاشتن بذر ميكند كه در اين ماه شروع به بذر ها شروع به رويش ميكند. تموز نشان گندم است و انليل نشان هرچه رويش و سبزى.زمانى كه گندم رويش مي كند. تموز زنده مي شود و زنده شدن تموز علت خوشحالي هر كشاورزي است. ماه يار تقديس شده است براي خداي هيَ و ماه يار ماه محبت است.

در گذشته آغاز اعتدال بهاری، برابر با آغاز سال نو آشوری بود که با پذیرش تقویم گرگوری به ۱ آوریل تغییر یافت. این جشن را با نام باستانی آکیتو و نام نوین خاب نیسان (ܚܕ ܒܢܝܣܢ) (آغاز بهار) می‌شناسند. آغاز سال ١٣٩٥ خورشیدی برابر با آغاز سال ٦٧٦٦ آشوری نیز می‌باشد.

پس از سلطهٔ آشوریان بر بابل اکیتو به خاب نیسان تغییر نام داد و زمان برگزاری آن هم اندکی تغییر کرد. در حال حاضر این مراسم در بخش‌هایی از عراق و نیز آشوری‌های ایران در ارومیه، سلماس، کرمانشاه و تهران و نيز آشورى هاى اروپا و آمريكا برگزار می‌شود

منابع[ویرایش]

مجله آشورى گيلگمش