سال نو آشوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سال نو آشوری(دهوک 2007)
سال نو آشوری(دهوک 2007)

سال نو آشوری برابر با اول نیسان مصادف با اول آوریل برگزار می‌گردد. ماه نیسان بران خدای انلیل تقدیس شده است.آشوریان چند روز قبل از تحویل سال سبزه های از گندم و عدس و جو را در مقابل مجسمه و پیکره خدای تموز قرار می دهند.طبق اعتقاد آشوریان سبزه ها موجب می‌شود تا خدای تموز زود تر بیدار می‌شود و به همراه او سبزی طبیعت نیز بیدار می شود.خدای تموز و الهه ایشتار نشان شادی و محبت هستند.

کشاوز آشوری سال را با ماه نیسان شروع میکند.در ماه نیسان شروع به کاشتن بذر میکند که در این ماه شروع به بذر ها شروع به رویش میکند. تموز نشان گندم است و انلیل نشان هرچه رویش و سبزی.زمانی که گندم رویش می کند. تموز زنده می‌شود و زنده شدن تموز علت خوشحالی هر کشاورزی است. ماه یار تقدیس شده است برای خدای هیَ و ماه یار ماه محبت است.

در گذشته آغاز اعتدال بهاری، برابر با آغاز سال نو آشوری بود که با پذیرش تقویم گرگوری به ۱ آوریل تغییر یافت. این جشن را با نام باستانی آکیتو و نام نوین خاب نیسان (ܚܕ ܒܢܝܣܢ) (آغاز بهار) می‌شناسند. آغاز سال ١٣٩٥ خورشیدی برابر با آغاز سال ۶۷۶۹ آشوری نیز می‌باشد.

پس از سلطهٔ آشوریان بر بابل اکیتو به خاب نیسان تغییر نام داد و زمان برگزاری آن هم اندکی تغییر کرد. در حال حاضر این مراسم در بخش‌هایی از عراق و نیز آشوری‌های ایران در ارومیه، سلماس، کرمانشاه و تهران و نیز آشوری های اروپا و آمریکا برگزار می‌شود

منابع[ویرایش]

مجله آشوری گیلگمش