زمین‌لرزه ۱۳۶۰ گلباف

مختصات: ۲۹°۵۱′۲۹″شمالی ۵۷°۴۱′۰۲″شرقی / ۲۹٫۸۵۸°شمالی ۵۷٫۶۸۴°شرقی / 29.858; 57.684
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زمین‌لرزه گلباف
زمین‌لرزه ۱۳۶۰ گلباف در ایران واقع شده
زمین‌لرزه ۱۳۶۰ گلباف
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ ایران
تاریخ۲۱ خرداد ۱۳۶۰
زمان رخداد۷:۲۴:۲۵ به یوتی‌سی
بزرگی۶٫۶ در مقیاس Mw
ژرفا۱۴٫۵ کیلومتر
گونهامتدادلغز
مناطق آسیب‌ایران
تلفاتکشته‌های لرزش نزدیک به ۳۰۰۰ نفر

زمین‌لرزه گلباف در تاریخ ۰۱۹۸۱−۰۶−۱۱ ۱۱ ژوئن ۱۹۸۱ میلادی، برابر با ‎۲۱ خرداد ۱۳۶۰، ساعت ۷:۲۴:۲۵ به زمان یوتی‌سی در استان کرمان و در نزدیکی شهر گلباف رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۴٫۵ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز پنج‌شنبه، ساعت ۱۰٫۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۳٫۵ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۲۹°۵۴′۴۷″شمالی ۵۷°۴۲′۵۴″شرقی / ۲۹٫۹۱۳°شمالی ۵۷٫۷۱۵°شرقی / 29.913; 57.715 و ژرفای آن را در ۳۳ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۹ در مقیاس MS بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.

پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آن را (°۱۷۲، °۳۷، °۱۷۱) یا (°۲۶۹، °۸۵، °۵۳) و نوع گسل را [۳]«امتدادلغز» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۳۰۰۰ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۳۰۰۰ نفر برآورده شده‌است.

جستارهای وابسته

پانویس

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. strike-slip

منابع

  • Allen TI, Marano KD, Earle PS, Wald DJ (2009). PAGER-CAT Earthquake Catalog "PAGER-CAT: A composite earthquake catalog for calibrating global fatality models" Check |url= value (help). Seism. Res. Lett. 80 (1): 57-62.