زمین‌لرزه ۱۲۳۲ شیراز

مختصات: ۲۹°۳۶′شمالی ۵۲°۳۰′شرقی / ۲۹٫۶°شمالی ۵۲٫۵°شرقی / 29.6; 52.5
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زمین‌لرزه ۱۲۳۲ شیراز
زمین‌لرزه ۱۲۳۲ شیراز در ایران واقع شده
تهران
تهران
زمین‌لرزه ۱۲۳۲ شیراز
تاریخ محلیبه‌عنوان تاریخ شناخته نمی‌شود. سال‌ها باید ۴ رقم داشته باشند (از صفرهای ابتدایی برای سال‌های <۱۰۰۰ استفاده کنید).
زمان محلیظهر
مرکز زلزله۲۹°۳۶′شمالی ۵۲°۳۰′شرقی / ۲۹٫۶°شمالی ۵۲٫۵°شرقی / 29.6; 52.5[۱]
نواحی تحت تأثیرایران
ماکسیمم شدتIX (شدید و وحشت‌آور)8.9
تلفات۹٬۰۰۰–۱۳٬۰۰۰

در ۲ اردیبهشت ۱۲۳۲ برابر با ۲۲ آوریل ۱۸۵۳[۱] در منطقه فارس ایران زمین‌لرزه‌ای بزرگ رخ داد. شهر شیراز و اطراف آن به شدت آسیب دید و تقریباً تمام ساختمان‌ها ویران شدند. میان ۹٬۰۰۰ تا ۱۳٬۰۰۰ نفر نیز در طی آن کشته شدند.[۱]

قدرت این زلزله ٨/٩ ریشتر بوده است.

توالی زمین‌لرزه[ویرایش]

آغاز زلزله‌ها تقریباً در سپیده‌دم روز قبل از زمین‌لرزه اصلی، با چند پیش‌لرزه آغاز شد. این پیش‌لرزه‌ها در طول آن روز و تا صبح روز بعد ادامه یافتند. زلزله اصلی حدود ظهر رخ داد و پس از شش ساعت پس‌لرزه‌ای بزرگ رخ داد.

خسارت[ویرایش]

پیش‌لرزه دوم خسارات شدیدی در محله گود عربان وارد کرد و یک مسجد، بخشی از بازار و بسیاری از خانه‌ها را ویران کرد. روان‌گرایی محلی زمین و برخی قنات‌ها نیز فروریختند. سومین پیش‌لرزه بزرگ که حدود ۱۵ دقیقه قبل از زلزله اصلی رخ داد، منجر به خسارات بیشتری از جمله فروریختن یکی از مناره‌های مسجد عباس شد.

زمین‌لرزه اصلی شهر را ویران کرد به طوری که تمام ساختمان‌ها و سایر سازه‌ها در ۱۲ کیلومتری شهر به عنوان «ویرانه» توصیف شدند. بناهای قابل توجهی که یا ویران شدند یا به شدت آسیب دیدند شامل بخش‌های باقی‌مانده مسجد عباس، بنای تاریخی و مسجد شاه‌چراغ، کلیسای ارامنه و مدرسه خان بودند. بیشتر مسجد نو نیز فروریخت در حالی که مسجد وکیل و بازار وکیل عمدتاً تحت تأثیر قرار نگرفتند.[۱]

پس‌لرزه بزرگ در اواخر همان روز منجر به خسارات و تلفات بیشتر شد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ National Geophysical Data Center / World Data Service (NGDC/WDS): NCEI/WDS Global Significant Earthquake Database. NOAA National Centers for Environmental Information. "Significant Earthquake Information". doi:10.7289/V5TD9V7K. Retrieved 4 November 2021.