ترکی سنقری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زبان سنقری)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تاریخچه مختصری از ترکی سنقری:

قبل از سال ۱۳۳۰:

زبان مادری و اصلی شهر سنقر و چند روستای مجاورش، به‌طور کامل ترکی بوده‌است. فولکلور ترکی سنقری و متل‌ها و ضرب المثل‌ها و نوحه‌ها و اصطلاحات و مَهنی‌ها و... به‌طور کامل در بین سنقری‌ها محفوظ بوده‌است. ارتباط کمی با دیگران ترکان در شمال و شرق سنقر مانند قروه و اسدآباد و همدان، کماکان برقرار بوده‌است.

سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۹۰:

مهاجرت عزیزان روستایی کردزبان به سنقر و مهاجرت سنقری‌ها به مراکز استان‌ها و مرکز کشور، تدریجاً شکل گرفته و تشدید می‌شود. فرهنگ ارزشمند و گرانقیمت دوستی کرد و ترک در سنقر، باعث برقراری وصلت‌ها و ازدواج‌های مبارکی بین این دو قومیت غیور و شریف ایرانی می‌شود. سنقر از لحاظ جاده‌ای تنها با کرمانشاه ارتباط میابد و ارتباط سنقری‌ها با دیگر ترکان، قطع می‌شود. تعریف اشتباه و باستانگرایانه رژیم پهلوی از هویت ایرانی و سیاست‌های قوم زدایی و ترکی ستیزی رژیم مذکور، برخی از خواص را به مبارزه نرم با زبان ترکی وامیدارد. تکلم با کودکان در دوران رشد، منحصرا به فارسی محدود می‌شود. افرادی به این گویش را فاقد ارزش دانسته و با دید انتقادی از آن سخن میگویند. به‌طوری‌که حجم قابل توجهی از ترکی سنقری، فراموش می‌شود و از بین میرود.

بعد از سال ۱۳۹۰:

انقلاب رسانه‌ای در ایران و جهان شکل می‌گیرد و لذا جوانان سنقر از طریق رسانه‌های اینترنتی و غیر اینترنتی، با دیگر لهجه‌های ترکی آشنا شده و به جذابیت ترکی سنقری پی میبرند. نهادهای فرهنگی و شبکه‌های تلویزیونی استانی نظام مقدس و مردمی جمهوری اسلامی، در حفظ میراث فرهنگی ایرانی—اسلامی زبان ترکی ایرانی، به میدان میایند. تعداد قابل توجهی از شاعران، محققین، علاقه مندان و فعالان ترکی سنقری ظهور می‌کنند. ترکی سنقری به عنوان یک پدیده جالب و منحصر به فرد، در مجامع زبانشناسی و ترک‌شناسی مطرح شده تا جایی که کتب و مقالاتی درباره آن منتشر میگردد.

سنقری
زبان ترکی سنقری
زبان بومی در: ایران
منطقه استان کرمانشاه شهر (سنقر)
قومیت آذربایجانی قشقایی
تعداد گویشوران
۳۵٬۰۰۰  (بدون تاریخ)
فارسی
کدهای زبان
ایزو ۶۳۹-۳ -

زبان ترکی سنقری از شاخه زبان‌های اغوز زبان‌های ترکی‌تبار که با تقسیم‌بندی دقیق‌تر اغوز جنوبی نامیده می‌شود و با زبان‌هایی مانند ترکی قشقایی، آینالو اشتراک دارد. اصولاً زبان‌های نامبرده به همراه زبان سنقری فرم انتقالی از زبان ترکی آذربایجانی به زبان ترکی خراسانی می‌باشند. همچنین زبان سنقری به عنوان گویشی از زبان ترکی آذربایجانی یاد می‌شود. گویشوران زبان سنقری در شهرستان سنقر از استان کرمانشاه پراکنده هستند و دانشنامه ایرانیکا جمعیت آنان را ۳۵٬۰۰۰ نفر برآورد کرده‌بود. در سالهای اخیر فعالیت‌هایی برای حفظ این گویش ترکی آغاز شده‌است.

واژگان[ویرایش]

ترکی سنقری فارسی
ئات اسب
ئاچئلن آینده
اولئرماغ کُشتن
ئاخر چور ته تغاری
ئارو زنبور
ئاغر سنگین
ئاغوز شیر تازه
ئایرین مهتابی
سارو زرد
آبا آنا ننه مادر
قارنجاغه مورچه
قلن قولوغ تاریک
تاری بیل باغی رنگین کمان
یوللوز ستاره
ارخه لوغ پوشیدنی
اشغ لوغ روشنایی

منابع[ویرایش]