زبان‌های رسمی سازمان ملل متحد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زبان‌های رسمی سازمان ملل متحد شش زبان هستند که در ملاقات‌ها و جلسه‌های سازمان ملل متحد استفاده می‌شوند و تمامی اسناد رسمی سازمان ملل، معمولاً و زمانی که بودجه اجازه دهد، به آن‌ها نوشته می‌شوند.[۱]

این زبان‌ها به ترتیب فهرست زبان‌ها بر پایه مجموع تعداد سخنوران[۲] عبارتند از:

مرکز اطلاعات و آگاه‌سازی عمومی سازمان ملل متحد (UN Department of Public Information)، برای بزرگ‌داشت گوناگونی زبان‌ها و آگاه‌سازی دربارهٔ ارتباطات بین فرهنگی، روزی از سال را با مناسبتی خاص که به هر یک از زبان‌ها مربوط است؛ به عنوان روز آن زبان معرفی کرده‌است.

اخیراً مسئولان دولتی برخی کشورها یا نهادهای مربوط به برخی زبان‌ها، پیشنهاد پذیرش زبان مورد نظرشان به عنوان یکی دیگر از زبان‌های رسمی سازمان ملل متحد را داده‌اند. زبان‌های پیشنهاد شده و مطرح‌کنندگان آن‌ها در جدول زیر آمده‌است:

نام زبان پیشنهاد شده توسط: توضیحات
زبان اسپرانتو انجمن جهانی اسپرانتو مطرح شده به عنوان راهکار کاهش و صرفه‌جویی در هزینه‌های ترجمهٔ اسناد
زبان بنگالی نخست‌وزیر بنگلادش، نمایندگان بنگلادش، بنگال غربی، آسام و تریپورا در سازمان ملل هفتمین زبان جهان برپایهٔ تعداد گویشور
زبان پرتغالی گویشوران پرتغالی، رئیس‌جمهور پرتغال پرتغالی، زبانی بسیار نزدیک به زبان اسپانیایی است به طوری که گویشوران این دو زبان تا حد زیادی می‌توانند با هم صحبت کنند و فهم متقابل را دارند.
زبان ترکی استانبولی نخست‌وزیرِ وقتِ ترکیه، رجب طیب اردوغان در جریان ملاقاتی با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در سپتامبر ۲۰۱۱[۳]
زبان هندی دولت هند حدود ۵۰۰ میلیون گویشور. مخالفت با پذیرش این زبان در جنوب هند. در جنوب هند به‌طور گسترده به هندی صحبت نمی‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. نشانی=http://www.unesco.org/new/en/name-and-logo/graphics/languages/. «Languages». unesco. پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. "فهرست زبان‌ها بر پایه مجموع تعداد سخنوران". ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد. 2018-11-13.
  3. «Turkish emerges as candidate for official UN language». today zaman. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵. بیش از یک پارامتر |پیوند بایگانی= و |archiveurl= داده‌شده است (کمک); بیش از یک پارامتر |تاریخ بایگانی= و |archivedate= داده‌شده است (کمک)