رضا سوخته‌سرایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رضا سوخته‌سرایی
مدال‌ها
شرکت‌کنندهٔ کشور  ایران
کشتی آزاد و کشتی فرنگی مردان
قهرمانی جهان
نقره مکزیکوسیتی ۱۹۷۸ +۱۰۰ ک‌گ
نقره اسکوپیه ۱۹۸۱ +۱۰۰ ک‌گ
بازی‌های آسیایی
نقره تهران ۱۹۷۴ ۱۰۰ ک‌گ (آزاد)
طلا دهلی ۱۹۸۲ +۱۰۰ ک‌گ (آزاد)
طلا سئول ۱۹۸۶ ۱۳۰ ک‌گ (فرنگی)
طلا پکن ۱۹۹۰ ۱۳۰ ک‌گ (آزاد)
قهرمانی آسیا
طلا ۱۹۷۹ جوتاندارو +۱۰۰ ک‌گ

رضا سوخته‌سرایی (زادهٔ ۱۳۲۹ در دارکلاته فندرسک) کشتی‌گیر بازنشستهٔ ایرانی است که توانایی شرکت در هر دو رشتهٔ آزاد و فرنگی را داشت. وی سومین ورزش‌کار موفق ایرانی در تاریخ بازی‌های آسیایی با ۳ مدال طلا و یک مدال نقره پس از اسکندر فیلابی و احسان حدادی با ۴ مدال طلا است.[۱]

سوخته‌سرایی یکی از بهترین کشتی‌گیران دستهٔ فوق سنگین تاریخ کشتی ایران به‌شمار می‌رود، با این‌که رشتهٔ تخصصی او کشتی آزاد بود اما در کشتی فرنگی نیز سابقهٔ قهرمانی بازی‌های آسیایی را دارد. اوج دوران ورزش قهرمانی او در دههٔ ۱۳۶۰ بود که ایران کمتر در رقابت‌های بین‌المللی حاضر می‌شد و سوخته‌سرایی به همین دلیل رقابت‌های قهرمانی جهان متعدد (۱۹۷۹، ۱۹۸۳، ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷)، و دو المپیک ۱۹۸۰ مسکو و ۱۹۸۴ لس آنجلس را از دست داد.

وی همچنین یک رقیب داخلی بسیار قوی به نام علی‌رضا سلیمانی نیز داشت. از نقاط عطف دوران ورزشی او بازی‌های آسیائی سئول ۱۹۸۶ بود که سوخته‌سرایی تصمیم گرفت در رشته کشتی فرنگی شرکت کند تا سلیمانی در ترکیب تیم آزاد قرار گیرد و هر دو نیز مدال طلای بازی‌های آسیایی را کسب کردند.

سوخته‌سرایی کاپیتان و باتجربه‌ترین کشتی‌گیر تیم ملی در دههٔ ۱۹۸۰ و پرچم‌دار کاروان ورزشی ایران در ۳ دورهٔ بازی‌های آسیایی ۱۹۸۲، ۱۹۸۶ و ۱۹۹۰ بود که در هر سه دوره نیز به مدال طلا رسید.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]