رئیس بزرگ (متال گیر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بیگ باس
Big Boss
سری متال گیر
اولین حضور متال گیر در سال ۱۹۸۷
خالق هیدئو کوجیما
صداپیشه دیوید هیتر (نسخه انگلیسی)

بیگ باس یا رئیس بزرگ (به ژاپنی: ビッグ・ボス Biggu Bosu، به انگلیسی: Big Boss) یک شخصیت افسانه‌ای در سری بازی‌های ویدئویی متال گیر شرکت کونامی است. مشهور به «بزرگترین مبارز قرن بیستم»، بیگ باس برای اولین بار در متال گیر به عنوان افسر فرمانده سالید اسنیک به همگان معرفی شد، اما بعدها به رهبر دشمنان تغییر کرد و در متال گیر ۲: سالید اسنیک تبدیل به یک رقیب و دشمن شد. میراث و ارتباط او با سالید اسنیک (که معلوم شد پسر کلون شده او است) نقش مهمی را در متال گیر سالید و ادامه این سری بازی می‌کند، او به عنوان شخصیت قابل بازی در متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر، متال گیر سالید: پروتابل اپس، متال گیر سالید: سفیر صلح، متال گیر سالید: گراند زیروز و متال گیر سالید ۵: فانتوم پین با اسم رمز اسنیک عریان (به ژاپنی: ネイキッド・スネーク Neikiddo Sunēku، به انگلیسی: Naked Snake) ظاهر می‌شود. در نسخه اسنیک ایتر او یکی از اعضای نیروهای ویژه واحد فاکس با نام کوچک "جک"، آخرین شاگرد باس. او توسط باس نبرد، ویرانی، جاسوسی، توانایی‌های ذهنی و غیره را تعلیم دیده بود، و به همراه او سی‌کیو‌سی را خلق کردند.[۱]

در نقش اسنیک عریان، این شخصیت توسط همان صداپیشه که در نقش سالید اسنیک است، صداگذاری شده‌است. آکیو اوتسوکا در نسخه ژاپنی و دیوید هیتر در نسخه انگلیسی. در متال گیر سالید ۴: سلاح میهن پرستان، بیگ باس توسط چیکائو اوتسوکا (پدر آکیو) در نسخه ژاپنی و ریچارد دُیل در نسخه انگلیسی صداگذاری شده‌است.

زندگینامه[ویرایش]

بیگ باس با نام اصلی جان زاده ۱۹۳۵، که در سال های اولیه زندگی خود با نام جک شناخته شد. حرفه نظامی جک به سال ۱۹۵۰ بر می‌گردد، زمانی که تنها یک نوجوان بود و به عنوان یک کلاه‌سبز در جنگ کره شرکت داشت. در این مدت او شاگرد باس شد و توسط او نبرد، ویرانی، جاسوسی، توانایی‌های ذهنی، زندگی در شرایط سخت و صحبت به زبان‌های مختلف از جمله روسی را تعلیم دیده بود و همچنین مهارت تک تیراندازی و دریانوردی را آموخت. آن‌ها با یکدیگر روش مبارزه‌ای تن به تن با نام CQC را خلق کردند. در سال ۱۹۵۴، او در معرض اشعه تست آزمایش بمب هیدروژنی بیکینی آتول قرار گرفت. اما بر خلاف دوستانش که آن‌ها نیز در حین آزمایش حضور داشتند و دچار سرطان خون یا تیروئید شده بودند و حتی جان خود را از دست داده بودند، تا به حال هیچ نشانه‌ای در او دیده نشده‌است. باس و جک در ۱۲ ژوئن سال ۱۹۵۹، از یکدیگر جدا شده و راه خود را در پیش گرفتند.

در سال ۱۹۷۲ هنگامی که بیگ باس در کما به سر می‌برد، سرگرد زیرو بنیان‌گذار و فرمانده سابق واحد فاکس، او را به آزمایشگاه ویژه‌ای برده و در آنجا از ژن‌های او برای خلق سربازهای ژنتیکی استفاده می‌کند. این کودکان شبیه‌سازی شده برای پرورش در داخل بدن ایوا قرار گرفته می‌شوند. حاصل این پروژه که کودکان بی‌شمار[۲] نام گرفت، سه فرزند پسر به نام‌های سالید اسنیک، لیکوئید اسنیک و سالیدوس اسنیک بودند. بیگ باس در نهایت از این پروژه با خبر می‌شود و به مخالفت با سرگرد زیرو و نقشه‌های او بر می‌خیزد. او از میهن‌پرستان جدا شده و همچنین یگان فاکس‌هاند و ایالت متحده آمریکا را ترک کرده و به عنوان سربازی یکه‌تاز از کشوری به کشور دیگر نقل مکان می‌کند.

مأموریت فضیلت[ویرایش]

در ۲۴ اوت سال ۱۹۶۴، با اسم رمز اسنیک عریان در اولین مأموریت سری واحد فاکس با نام ماموریت فضیلت نقش داشت. او توسط هواپیمایی و با یک پرش از ارتفاع وارد خاک جماهیر شوروی شد و مأموریت او آزادکردن یک دانشمند شوروی، به نام نیکولای استفانوویچ سوکولاو بود. اما باس که قرار بود این مأموریت را پشتیبانی کند به آن‌ها پشت کرده و به عنوان پناهنده به اتحادیه شوروی پیوست و چنین شد که مأموریت با شکست مواجه شد. اسنیک عریان به طرز فجیهی در نبرد با باس زخمی شده بود، و اجازه داد ولگین و گروه او با سوکولاو بگریزند. او مجبور شد به آمریکا بازگردد و خود را توسط سیستم بازیابی فالتون بهبود بخشد.

مأموریت اسنیک ایتر[ویرایش]

در ۳۰ اوت سال ۱۹۶۴، توسط بازمانده فاکس، مأموریت اسنیک ایتر آغاز شد. این بار مأموریت اسنیک عریان از بین بردن باس بود. او یکبار دیگر توسط هواپیمای سوپرسونیک از فراز آسمان به خاک شوروی نفوذ کرد. در ابتدا قرار بود با فردی به نام آدام که یک جاسوس کی‌جی‌بی بود، ملاقات کند اما به جای آن با شخص دیگری به نام ایوا برخورد کرد که اطلاعاتی درباره مکان نگهداری سوکولای در اختیار داشت. اسنیک در این مأموریت مجبور بود با گروهی از شاگردان باس با نام یگان کبرا مبارزه کند. همچنین او باید خود را شبیه به سرگرد رایکو در می‌آورد تا بتواند وارد تشکیلات گرازونیج گرد[۳] شده و نیکولای را نجات داده و شگوهاد را نابود سازد. اما نقشه او با مداخله سرهنگ ولگین که دست او را براحتی خوانده بود، با شکست مواجه شد و اسنیک اسیر شد. بعد از شکنجه شدن در بند اسارت، هنگام نجات ایوا به صورت تصادفی چشم راست او توسط کشیده شدن گلوله سرگرد آسلات بیناییش را از دست داد.[۴] [۵]پس از فرار از زندان به وسیلهٔ قرص شبیه ساز مرگ او و ایوا به طرف شگوهاد رفته و اسنیک موفق به نابودی سرهنگ ولگین و شگوهاد می‌شود و بالاخره در مبارزه نهایی باس را نیز شکست می‌دهد.

اسنیک با شکست باس لقب بیگ باس را دریافت می‌کند و رئیس جمهور آمریکا به شخصه از او تقدیر می‌کند، اما اسنیک متوجه می‌شود که باس در واقع جاسوس آمریکا بوده ولی وقتی ولگین یکی از راکت‌های هسته‌ای را به طرف پایگاه تحقیقاتی شوروی شلیک می‌کند، باس هم برای نجات کشورش خود را قربانی کرده و در انتها به دست اسنیک کشته می‌شود. اسنیک پس از فهمیدن این واقعیت که بازیچه دست سیاست مداران آمریکایی شده آنجا را ترک کرده و به طرف آمریکای جنوبی می‌رود و گروه «سربازان بدون مرز» را تاسیس می‌کند.

منابع[ویرایش]

  1. بیگ باس وبگاه رسمی MGS3: اسنیک ایتر - بازبینی در ۸ سپتامبر ۲۰۱۲
  2. «Les Enfas Terribels»
  3. Groznyj Grad
  4. زندگینامه بیگ باس در وب‌گاه متال گیر سالید - بازبینی در ۸ سپتامبر ۲۰۱۲
  5. شخصیت بیگ باس در ویکیا