رأی‌گیری مخفی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از رأی مخفی)
پرش به: ناوبری، جستجو

رأی‌گیری مخفی[۱] یا رأی‌دهی مخفی[۱] یک شیوهٔ رای گیری است که در آن انتخاب‌های یک رای دهنده در یک انتخابات یا همه پرسی هم مخفی و هم بی نام و نشان هستند. هدف کلیدی تضمین این مسئله است که با پیش دستی کردن بر تلاش‌ها در جهت تآثیرگذاری بر رای دهنده از طریق ارعاب یا رشوه، او انتخاب قلبی خود را انجام دهد. این سیستم یک شیوه برای دستیابی به هدف محرمانگی سیاسی است. به هر حال، رای مخفی در جایی که پرداخت کردن به حامیان برای حضور و مخالفین برای خانه نشستن قانونی است، ممکن است میزان خرید رای را افزایش دهد و نتیجتاً ممکن است هزینه‌های خریدن یک انتخابات را کم کند.

رای گیری مخفی برای بسیاری از نظام‌های رای دهی مناسب است. مقدماتی ترین شیوه می‌تواند قطعات سفید کاغذ باشد که هر رای دهنده بر آن فقط انتخاب خود را می‌نویسد. انتخاب کنندگان بدون برملا کردن رایشان به کسی، آرا را در صندوق‌های مهروموم شده‌ای می‌اندازند که بعداً به منظور شمارش خالی می‌شوند.

در جهان مدرن یکی از رایجترین اشکال رای مخفی کاغذهای رای از پیش چاپ شده است که نام کاندیدها یا سوالات و چکباکس‌های متناظر را در برمی گیرد. در محل رای گیری برای رای دهندگان ملاحظاتی انجام می‌شود تا ترجیحاتشان را مخفیانه ثبت کنند. رای گیری‌ها به طور مشخص طراحی می‌شوند تا سوگیری را حذف کرده از پیوند دادن رای دهنده به رای گیری جلوگیری کنند. در امریکا این شیوه به رای گیری مسچوستس هم معروف است که اولین ایالتی بود که آن را بکار برد. در ایالات متحده رای دادن با رای مخفی در ۱۸۹۲ سرتاسری شد ولی ممنوعیت‌های جنایی علیه پرداخت پول به مردم برای رای دادن به یک کاندیدا در ۱۹۲۵ وضع شد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «رأی‌گیری مخفی، رأی‌دهی مخفی» [علوم سیاسی و روابط بین‌الملل] هم‌ارزِ «ballot2, secret voting, ballot box2, secret ballot»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حدادعادل، «فارسی»، در دفتر یازدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۳-۴۵-۶۱۴۳-۶۰۰-۹۷۸ (ذیل سرواژهٔ رأی‌گیری مخفی) 

http://en.wikipedia.org/wiki/Secret_ballot