مغز میانجی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دیانسفال)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مغز: مغز میانجی
EmbryonicBrain.svg
Diagram depicting the main subdivisions of the embryonic vertebrate brain. These regions will later differentiate into forebrain, midbrain and hindbrain structures.
Gray645.png
Reconstruction of peripheral nerves of a human embryo of 10.2 mm. (Label for Diencephalon is at left.)
نام لاتین diencephalon
آناتومی گری subject #189 807
نورونیمز hier-271
MeSH Diencephalon

مغز میانجی یا میانجی‌مغز یا دیانسفال دومین بخش از مغز پیشین است که بین مغز پیشین (تلانسفال) و مغز میانی قرار دارد و بطن سوم را در بر می‌گیرد. مهم‌ترین اجزای میانجی‌مغز، تالاموس و هیپوتالاموس می‌باشند.[۱] دیانسفال شامل تشکیلاتی است که در عمق سطح داخلی نیمکره‌ها واقع شده‌است. در زیر تالاموس شیاری به نام هیپوتالامیک وجود دارد که زیر و جلوی آن را منطقه هیپوتالاموس و زیر و عقب شیار هیپوتالامیک را ساب‌تالاموس گویند که به صورت یک منطقه کوچک است و در عقب آن منطقه اپی‌تالاموس است. این مجموعه را دیانسفال یا تشکیلات اطراف بطن سوم گویند. هیپوتالاموس دارای هسته‌های مختلف خودکار بوده، از این رو در ارتباط با مراکز خودکار بدن می‌باشد. (تالاموس + ساب‌تالاموس + اپی تالاموس + هیپوتالاموس + متاتالاموس، جمع دیانسفال را تشکیل می‌دهند.

منابع[ویرایش]

  • دکتر فاطمه فدایی، دکتر محسن نوروزیان، دکتر رضا ماستری فراهانی، زیرنظر پروفسور حسین حکمت، «آناتومی عمومی»، مؤسسه‌ی نشر جهاد وابسته به جهاد دانشگاهی، چاپ چهارم _ تابستان 1378، شابک: 9646022758

پانویس[ویرایش]

  1. نیل آر کارلسون. روان شناسی فیزیولوژیک. ترجمهٔ مهرداد پژهان.