دفاکتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دو فاکتو)
پرش به: ناوبری، جستجو

دفاکتو یا دوفاکتو یا دفَکتو یا دی‌فاکتو یا دی‌فَکتو (به لاتین: de facto) اصطلاحی‌است به زبان لاتین که مترداف «در واقع» یا «در عمل» در زبان فارسی است. در ادبیات بین‌المللی و در سازمان ملل متحد از این لغت به‌طور رسمی استفاده می‌شود. در اصطلاح حقوقی، معادل غیررسمی و آنچه که عملاً وجود دارد به کار می‌رود.

در مقابل، اصطلاح دو ژور (به فرانسوی: de jure)، که ازنظر لغوی در علم نظری و در عالم فرض است، معادل رسمی، قانونی، و مشروع به‌کار می‌رود.

شناسایی دوفاکتو[ویرایش]

درصورت تغییر رژیم یک کشور یا تغییر یک حکومت از طرق غیرعادی، مانند کودتا، اعلام شناسایی مجدد آن کشور یا به‌رسمیت‌شناختن نظام جدید از طرف کشورهای دیگر ضروری است.

شناسایی یک کشور ممکن است به‌صورت «دفکتو» یا «دو ژور» باشد. شناسایی دفکتو به‌معنی شناسایی موقتی و به‌منظور برقراری مناسبات سیاسی در سطح پایین است و در این نوع رابطه، دو کشور نمی‌توانند سفیر مبادله کرده یا قراردادهای دوجانبه امضا کنند؛ ولی شناسایی «دوژور» به‌معنی برقراری مناسبات کامل دیپلماتیک است.[۱]

دی‌فکتو و روابط انسانی[ویرایش]

در برخی کشورها، مانند استرالیا، چنانچه زن و مرد بالغی مدت نسبتاً طولانی با هم زندگی کنند ــ حتی چنانچه بدون ازدواج این کار را کرده‌باشند ــ نسبت به هم دارای حق و حقوقی می‌شوند. مثلاً چنانچه یکی از طرفین ویزای سفر به کشوری را بگیرد، شریک زندگی او نیز به‌واسطهٔ وی می‌تواند از همان ویزا استفاده کند.[۲]

زبان رسمی دوفاکتو[ویرایش]

در تعدادی از کشورها همچون بریتانیا، ایالات متحدهٔ آمریکا، ژاپن و آرژانتین، زبان رسمی در قوانین کشور تعریف نشده‌است، اما در عمل، یک زبان نقش زبان رسمی را ایفا می‌کند که از آن به زبان رسمیِ دوفاکتو تعبیر می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

دوژور

منابع[ویرایش]

  1. طلوعی، محمود. فرهنگ جامع سیاسی. تهران: نشر علم، چاپ دوم، ۱۳۷۷. نقل از وب‌گاه پژوهشکدهٔ باقرالعلوم (ع)
  2. ویکی‌پدیای انگلیسی: De facto

پیوند به بیرون[ویرایش]