دفاکتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دوفاکتو)
پرش به: ناوبری، جستجو

دفاکتو (به لاتین: de facto) اصطلاحی به زبان لاتین هم‌معنای در واقع در زبان فارسی است. در ادبیات بین‌المللی و در سازمان ملل متحد از این لغت به طور رسمی استفاده می‌شود. در اصطلاح حقوقی معادل غیر رسمی و آن‌چه که عملاً وجود دارد به کار می‌رود.

در مقابل، اصطلاح دو ژور (de jure) که از نظر لغوی در علم نظری و در عالم فرض است معادل رسمی، قانونی، مشروع به کار می‌رود.

شناسایی دوفاکتو[ویرایش]

در صورت تغییر رژیم یک کشور یا تغییر یک حکومت از طرق غیر عادی مانند کودتا، اعلام شناسایی مجدد آن کشور یا به رسمیت شناختن نظام جدید از طرف کشورهای دیگر ضروری است.

شناسایی یک کشور ممکن است به صورت «دفکتو» یا «دو ژور» باشد. شناسایی دفکتو به معنی شناسایی موقتی و به منظور برقراری مناسبات سیاسی در سطح پایین است و در این نوع رابطه، دو کشور نمی­توانند سفیر مبادله کرده یا قراردادهای دو جانبه امضا کنند. ولی شناسایی «دوژور» به معنی برقراری مناسبات کامل دیپلماتیک می­باشد.[۱]

دی فکتو و روابط انسانی[ویرایش]

در برخی کشورها مانند استرالیا چنانچه زن و مرد بالغی مدت نسبتاً طولانی با هم زندگی کنند - حتی چنانچه بدون ازدواج این کار را کرده باشند - نسبت به هم دارای حق و حقوقی می‌شوند. مثلاً چنانچه یکی از طرفین ویزای سفر به کشوری را بگیرد شریک زندگی وی نیز به واسطهٔ وی می‌تواند از همان ویزا استفاده کند.[۲]

زبان رسمی دوفاکتو[ویرایش]

در تعدادی از کشورها همچون بریتانیا، آمریکا، ژاپن و آرژانتین، زبان رسمی در قوانین کشور تعریف نشده است، اما در عمل یک زبان نقش زبان رسمی را ایفا می‌کند که از آن به زبان رسمی دفاکتو تعبیر می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

دوژور

منابع[ویرایش]

  1. طلوعی، محمود. فرهنگ جامع سیاسی. تهران: نشر علم، چاپ دوم، 1377. نقل از سایت پژوهشکدهٔ باقرالعلوم(ع)
  2. ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]