دم‌بادام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دم‌بادام
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمانشاه
شهرستانکنگاور
بخشبخش مرکزی
دهستانفش
مردم
جمعیت۱۶۳ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۵۳۰۰۸

دم‌بادام، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه ایران است.

این روستا دارای طبیعتی زیبا و منحصر بفرد است.

اقتصاد روستا بر پایه کشاورزی و تا حدود کمی دامداری است. کشاورزان سختکوش دم بادام اغلب به کشت چغندر قند و گندم می پردازند. در سالهای اخیر کشت کلزا و گشنیز نیز از جمله تولیدات این روستا است. مردم دم بادام از چند طایفه هستند که در طی بیش از حدود دو قرن از تاریخ شفاهی این روستا، در کمال دوستی و آرامش با هم در تعامل بوده اند. از نظر آماری این روستا بیشتری افراد صاحب اراضی کشاورزی به نسبت روستاهای همجوار را دارا می باشد. این اراضی اغلب کشت آبی است. دم بادم روستایی مهاجرفرست در طی دو دهه اخیر بوده و امروزه بسیاری از ساکنین اولیه، آنرا ترک و در شهر کنگاور زندگی می نمایند. دلیل این موضوع نزدیکی به شهر کنگاور و همچنین محدودیت روستا جهت گسترش و توسعه بوده است.

از جمله زیبائیهای دم بادام چمن وسیع و محیط سرسبز آن و وجود دو رودخانه است. علاوه بر این کوه کمر زرد در ضلع شرقی روستا، بر زیبائیهای آن افزوده است. در گذشته های نه چندان دور دهها چشمه زیبا در این روستا وجود داشت که با ایجاد چاههای عمیق آب شرب کنگاور این چشمه ها به تدریخ از بین رفتند. از مهمترین آینها می بوان به کینب خان، کینی قلقل، کینب خرکش، کینی رشکنه، سرکینی و...اشاره نمود.

دکتر یعقوب محمدی فر استاد گروه باستان شناسی و رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان و دکتر یوسف محمدی فر عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه در این روستا متولد شده‌اند.

از بزرگان خاندان این روستا که بسیاری از آنان بدرود حیات گفته و تعدادی نیز در قید حیاتند می توان به: مرحوم حاج محمد علی محمدی فر، محمد حسین ابراهیمی، حاجی خان رشیدی، حاج صفرعلی محمدی فر، اسکندر ساری اصلانی، نقی ساری اصلانی،قربانعلی دمبادامی، اله حسین فشخوارانی، قلی فشخوارانی، محمد حسین هارونی، عبدل هارونی، عبدل فشخورانی، بسعلی ابراهیمی، مراد ابراهیمی، قدرت الله جهانگردی، حیدر جهانگردی، احمد حسن آبادی، الله کرم حسن آبادی، الله مراد فشخورانی، قدرت الله سلیمان آبادی، غلام عسگری؛ اسمعلی ابراهیمی، ولی زند و....

و از بزرگان و در قید حیات روستا : لطفعلی اعتصامیان، حاج عزیزمراد محمدی فر، حاج حسنعلی محمدی فر، مهدی رشیدی، هادی رشیدی، غلام جهانگرد، صحبت اله لرستانی، عین علی دمبادامی، علی جعفر سلیمان آبادی و.....می توان اشاره داشت.

کرمعلی لرستانی تنها شهید این روستا است که در کردستان کشته‌شد.

جمعیت[ویرایش]

دم بادام در دهستان فش قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۰۱ نفر (۵۱خانوار) بوده‌است.


منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.