رستم‌آباد بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رستم‌آباد بزرگ آخرین روستای شرق استان کرمانشاه از توابع شهرستان کنگاور است که از طرف شرق بافاصله ۵ کیلومتر به روستای پل شکسته و علی آباد شهرستان اسد آباد همدان از سمت غرب با فاصله ۱۰ کیلومتر به شهرستان کنگاور از سمت شمال با فاصله ۴ کیلومتر به روستای گردکانه و از سمت جنوب با فاصله جاده آسفالته کرمانشاه تهران به روستای رحمت آباد شهرستان گنگاور منتهی می‌شود.

محل قبلی روستا با فاصله ۳ کیلومتر در جنوب غربی محل کنونی آن دار ای آثار تاریخی و باستانی می‌باشد که در میراث فرهنگی کشور نیز به ثبت رسیده‌اند. دارای چشمه‌ها درختان کهن سالی است تفرجگاه مناسبی برای دوستداران تشکیل داده است.

دارای زیارتگاهی به نام دوازده امام است که بر فراز کوهی به همین نام قرار دارد. جمعیت آن حدود ۶۰۰نفر می‌باشد دین اکثر مردم روستا شیعه می‌باشد. شغل اکثر مردم کشاورزی است .و تعدادی نیز دارای ماشین‌های سنگین حمل ونقل می‌باشند. دارای آب لوله کشی -برق - تلفن - و گاز کشی است مدرسه ابتدایی و راهنمایی دخترانه و پسرانه نیز دارد اما برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه به شهرستان کنگاور می‌روند . از توابع شهرستان کنگاور دو روستا به نام رستم آباد وجود دارد یکی رستم آباد بزرگ (رحمت آباد) که شرح آن گذشت و دیگری رستم آباد کوچک که در جنوب غربی شهرستان کنگاور وجود دارد که به دلیل هم جوار بودن با روستای عیاس آیاد به رستم آباد عباس آباد هم مشهور می باشد

منابع[ویرایش]

جغرافیای طبیعی استان کرمانشاه (کتاب درسی سال دوم آموزش متوسطه عمومی)