دبیرستان فرزانگان تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دبیرستان فرزانگان تهران
موقعیت
تهران- چهارراه طالقانی- میدان فلسطین- خ شهید سرپرست- پلاک ۵۶
اطلاعات
نوع مدرسه سمپاد
مدیر طاهره کردی

دبیرستان فرزانگان تهران یکی از دبیرستان‌های سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) است. این دبیرستان یکی از واحدهای آموزشی دخترانهٔ شناخته‌شده و معتبر ایران است که هر ساله بسیاری از دانش‌آموختگان آن وارد دانشگاه‌های برتر ایران می‌شوند. هم‌چنین همه ساله دانش‌آموزانی از این دبیرستان در مسابقات علمی ملی و جهانی موفقیت‌هایی کسب می‌کنند.

این دبیرستان هم‌جوار مجتمع ورزشی شهید گلاب و اداره آموزش و پرورش منطقه ۶ در خیابان فلسطین شمالی/خیابان ایتالیا/خیابان سرپرست است همچنین در سال ۱۳۹۰ مدرسه فرزانگان ۶ به ضمیمه این فرزانگان قرار گرفت و درسال ۱۳۹۲ با مدیریت جدیدی از آن جدا گشت.

مراسم و برنامه‌های فوق‌برنامه[ویرایش]

کارگاه علوم[ویرایش]

کارگاه علوم این دبیرستان هر ساله در حوالی بهمن و اسفند ماه برگزار می‌شود. در مدت زمان برگزاری این کارگاه، کلاس‌ها به حالت تعطیل و نیمه‌تعطیل در می‌آید و دانش‌آموزان پژوهش‌هایشان را در زمینه‌های گوناگون از جمله زیست‌شناسی، علم رایانه، فیزیک، ادبیات و علوم انسانی، شیمی، ریاضی، رباتیک، نانو، هوا و فضا، هنر و ستاره‌شناسی و ارائه می‌کنند.

بیشتر پژوهش‌ها در طول سال تحصیلی در ضمن کلاس‌های پژوهش عوم پایه و پژوهش علوم انسانی انجام می‌شوند. هر یک از این کلاس‌ها یک زنگ در هفته را به خود اختصاص می‌دهند.

از این برنامه خانواده‌های دانش‌آموزان، مسئولین آموزشی، دانش‌آموزان مدرسه‌های دیگر و بسیاری از افراد علاقه‌مند بازدید می‌کنند.

مسابقات رباتیک[ویرایش]

با توجه به حضور فعال دبیرستان های فرزانگان در رقابت های بین المللی روبوکاپ، مسابقاتی تحت نام فرزکاپ در دبیرستان فرزانگان یک تهران برگزار می گردد.

سرودهای ملی[ویرایش]

همه ساله دانش‌آموزان سال سوم، سرودی تدوین می‌کنند که دانش‌آموزان سال‌های بعد به یادبودشان -در حلقه‌هایی که در حیاط دبیرستان می‌زنند- اجرا می‌کنند. مفاهیم این سرودها اغلب بر پایهٔ آزادی، ایران و آینده و متناسب با دغدغه‌های خاص هر پایه است.

کارگاه هنری[ویرایش]

دانش آموزان سال سوم هر سال به عنوان آخرین برنامه گروهی دبیرستان برنامهٔ «کارگاه هنری» دارند که زمانش معمولاً حوالی بهمن است. قسمت‌های مختلف برنامهٔ تئاتر و موسیقی (ایرانی و کلاسیک) و … است که بسته به دانش آموزان پایه و ابتکارشان تغییر می‌کند. (برای مثال در سال ۸۶ انیمیشن ساختهٔ دانش آموزان و پانتومیم و حرکات موزون و آواز ایرانی از بخش‌های دیگر برنامه بودند) مهم‌ترین قسمت برنامه هنری خواندن سرود ملی جدید است که تا قبل از برنامهٔ هنری دانش آموزان پایه‌های دیگر از محتوای شعر و آهنگ آن خبر ندارند.

چکاد قلم[ویرایش]

هر سال یک یا چند نشست ادبی به نام چکاد قلم برگزار می‌شود که شرکت کنندگان آن، دانش آموزان، دبیران و فارغ التحصیلان این مدرسه هستند. در این نشست آثار ادبی نوشته شده توسط دانش آموزان خوانده و نقد می‌شود. در کنار بخش ادبی چکاد برنامه‌های جانبی نیز مانند موسیقی وجود دارد. در برخی از این نشست‌ها از میهمان‌هایی دعوت می‌شود که آثار ادبی آنها برگزیده بوده و بیشتر جمع با آنها آشنا اند. رسم چنین است که مجری، برنامه را با شعر بخوان به نام گل سرخ آغاز کند.

دانش‌آموختگان[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]