داوکینز دربرابر گولد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
داوکینز دربرابر گولد
Dawkins vs. Gould.jpg
جلد چاپ نخست
نویسنده(گان)کیم استرنلی
زبانانگلیسی
موضوع(ـات)زیست‌شناسی فرگشتی، فلسفه زیست‌شناسی
ناشرIcon Books
تاریخ نشر
۲۰۰۱
شمار صفحات۱۵۶
شابکشابک ‎۱−۸۴۰۴۶−۲۴۹−۳

داوکینز دربرابر گولد با زیرعنوان «بقای بهترین» کتابی است نوشتهٔ کیم استرنلی که در آن دیدگاه‌های دو زیست‌شناس مشهور، ریچارد داوکینز و استیفن جی گولد را دربرابر هم نشان می‌دهد.

این کتاب در آغاز انتشار خود در سال ۲۰۰۱ پرفروش جهانی شد؛ و نسخهٔ جدیدی از آن شامل مقالات اخیر گولد پیش از مرگ او در سال ۲۰۰۲ و آثار جدید داوکینز در سال ۲۰۰۷ انتشار یافت.

خلاصه[ویرایش]

بخش ۱: اتحاد نبرد[ویرایش]

نویسنده در مقدمه اشاره می‌کند که تا کنون جدل‌های بسیاری در زمینهٔ زیست‌شناسی وجود داشته‌است؛ ولی شمار معدودی از آنها به عمومیت و بحث‌انگیزی جدل‌های میان داوکینز و گولد بوده‌است. داوکینز و گولد هر دو اصل فرگشت را قبول دارند و هر دو مخالف آفرینش‌گرایی هستند، ولی در ریزه‌کاری‌ها و چگونگی رخداد آن با هم اختلاف نظر دارند. داوکینز فرگشت را از منظر ژن‌ها می‌بیند و جانداران را وسیلهٔ انتقال می‌داند. گولد که یک دیرینه‌شناس است نظر متفاوتی دارد. برای نمونه او شانس را بسیار مهم می‌داند و جانداران (ارگانیسم) را مهمتر از ژن‌ها می‌بیند.

علاوه بر اختلافات در زمینهٔ زیست‌شناسی، جهان‌بینی‌های این دو نیز با هم تفاوت دارد، برای نمونه آنها باورهای بسیار متفاوتی دربارهٔ ارتباط دین و دانش دارند.

بخش ۲: جهان داوکینز[ویرایش]

ریچارد داوکینز

در بخش ۲ دربارهٔ ژن‌ها و زادش ژنی گفتگو می‌شود. نظر داوکینز دربارهٔ فرگشت، همان‌طور که در ژن خودخواه مطرح کرد، فرگشت ژن-محور است که در آن ژن‌ها واحد انتخاب هستند؛ و چه در همانندسازهای اولیه و همچنین در اندامگان پیچیده، اتحاد ژن‌ها ساخته و گاهی شکسته شده‌است.

بخش ۳: ایده ای از هاروارد[ویرایش]

بخش ۴: the state of play[ویرایش]

برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Dawkins vs. Gould». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۳ اکتبر ۲۰۰۸.