خیران بره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

{جعبه اطلاعاتی روستاهای ایران }

{نام‌رسمی=خیران بره}

{استان : لرستان ____شهرستان : کوهدشت}

{بخش: بخش درب گنبد____دهستان: بلوران}

{نام‌محلی : خیلور ______نام‌های‌دیگر:خیلانبره}

{سال‌بنیاد: حدودا سال۱۳۳۰}

{جمعیت: ۲۹۶نفر_____رشدجمعیت: ۰/۶ }

{تراکم‌جمعیت: ۰/۶}

{زبان : لری}

{مذهب:شیعه}

{مساحت=۲۰۰هزار هکتار}

{ارتفاع : ۱۵۰۰ متر از سطح دریا}

{شمارروزهای‌یخبندان: ۱۰۰روز}

{رده آورد: محصولات طبیعی_لبنیات_روغن محلی}

{آب و هوا : سردسیر و کوهستانی }

خیران بره(خیلور)روستایی ازتوابع بخش درب گنبد شهرستان کوهدشت دراستان لرستان ایران است.آب وهوای این روستا سردسیروکوهستانی و پر بارش است و بارش ها اکثرابه صورت برف است شغل اصلی مردمان ان دامپروری وکشاورزی است اما اکثر مردم در کرج هستند. این روستا دارای تاریخی قدیمی است که در در بخشی از ان به نام شماش قبرستانی قدیمی دارد و تپه ی چغامراد در بین روستا قرار دارد که اهالی روستا به درون آن رفته اند. کوههای این منطقه دارای گیاه های دارویی هستند . این منطقه در تعطیلات نوروزی به دلیل طبیعت زیبا میزبان مهمانهای زیادی از شهرهای کوهدشت واستان های هم جوار(ایلام_کرمانشاه)می باشد. نوع کشاورزی این منطقه از نوع دیمی و بیشتر آن گندم و جو میباشد. بزرگترین طایفه این روستا تیموری میباشد این روستا در شمال غربی شهرستان کوهدشت و در حد فاصل جاده کوهدشت_پل سیمره قرار دارد پوشش جنگلی این منطقه بسیار غنی است عمده جنگل های این منطقه از نوع بلوط است البته درختان دیگری هم از جمله پسته کوهی زالزالک است 


جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان بلوران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۹۶ نفر (۵۳خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.