سرخ‌دم خوشناموند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خوشناموند
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانلرستان
شهرستانکوهدشت
بخشبخش مرکزی شهرستان کوهدشت
دهستانکوهدشت جنوبی
نام محلیخوشتمن khashtoman
نام‌های دیگرندارد
نام‌های قدیمیسرخ دم
سال بنیاددوران مفرغ
مردم
جمعیت۲٬۱۴۸ نفر
رشد جمعیتمنفی (مهاجرت)
تراکم جمعیتمتمرکز
نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحتحدودصد هکتار
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانهحدود۱۵ روز
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۶۳۳

سرخ‌دم لری(خوشناموند)، روستایی بزرگ از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهدشت در استان لرستان ایران با گویش لری است. این روستا یکی از بزرگترین روستاهای شهرستان کوهدشت است. این روستا از قدیم الایام خاستگاه اقوام مختلف بوده، و دوره‌های تاریخی فراوانی را به خود دیده است. موقعیت استراتژیک یکی از امتیازاتی است که اهمیت آن را دو چندان کرده، از جمله این عوامل: ۱-قرار گرفتن در دامنه کوهی واقع در مسیر کوهدشت خرم آباد به اسم چکله که در بالا دست و با افزایش ارتفاع به شیش تغیر اسم می‌دهد که همین قابلیت باعث افزایش ضریب امنیت ساکنان این منطقه بوده و هست. ۲_داشتن چشمه‌های فراوان (که البته امروزه تعداد زیادی از آن‌ها خشک شده) ۳_داشتن هوایی نسبتاً گرم نسبت به سایر مناطق شهرستان کوهدشت، که همین امر خود در روزگاران قدیم که سرما و یخبندانهای شدیدی داشته امتیازی بزرگ محسوب می‌شود. ۴_داشتن اشراف کامل بر دشت بزرگ کوهدشت به شکلی که اگر در یکی از خانه‌های بالایی روستا ساکن باشید به راحتی می‌توانید تمام دشت کوهدشت را زیر نظر داشته باشید. معبدی باستانی که توسط اریک فردریک اشمیت باستانشناس آمریکایی آلمانی تبار در سال ۱۹۳۸ در این روستا کاوش و مورد بررسی قرار گرفت، مربوط به هفتصد تا هشتصد سال قبل از میلاد مسیح می‌باشد؛ و با توجه به مهره‌های بسیار زیادی که در کاوش‌ها بدست آمد و با توجه به کتیبه‌های بدست آمده مشخص شد که در این مکان معبودی به اسم «نن لیل» وجود داشته. همچنین آثار مفرغی، ظروف سفالی و مهرهای ذی‌قیمت بسیار توسط دکتر اشمیت در این مکان کشف گردید و اکنون زینت بخش موزه‌های بزرگ جهان است. بمباران ارتش محاصره شده رضاخان در دامنه این کوه برای رهایی از دست نیروهای نظرعلی خان غضنفری که در آن زمان ادعای حاکمیت غرب کشور را داشت اتفاق افتاده است.[نیازمند منبع] این روستا دارای امکانات آب ،برق،گاز،تلفن و همچنین مدارس ابتدایی،راهنمایی ،دبیرستان،درمانگاه،پاسگاه نیروی انتظامی، مسجد،جهاد کشاورزی وپست بانک همراه با خودپرداز می‌باشد.

این روستا نیز همانند بقیه روستاهای شهرستان از نعمت زمین کشاورزی زیاد برخوردار هست . و تقریباً همه مردم در این روستا کشاورزی را به عنوان شغل دوم در نظر گرفته‌اند .البته قبلاً کشاورزی شغل اصلی مردم بود که متأسفانه بعد از خشکسالی‌های متداوم در اواخر دهه هشتاد .مردم به شغل‌های دیگری از جمله دامپروری روی آوردند. که در چند سال اخیر توانسته است رتبه اول دامپروری ارا در بین روستاهای استان بدست آورد.

به نقل از بزرگان این روستا ،تقریبا همه مردم این روستا و کسانی که از این روستا به شهرهای مختلف مهاجرت کرده‌اند نوادگان پسری و دختری ،شخصی به نام خوشنام(برادر عبدولی،قرعلیوند،کتوله از جمله طوایف ایل بزرگ و لر زبان سوری) می‌باشند. نوادگان پسری خوشنام عبارتنداز سه طایفه بزرگ حواس،،عله،،وعزیز.

و نوادگان دختری نیزعبارتند از طایفه‌های بزرگ .کلاوهیل،،، ژیرونی گپ ،،،ژیرونی فرج الله،،هلاج،،،شرفی،،،سوزعلی،،،امیری و... که در کنار هم روستای زیبای خوشناموند را با مردمی خون گرم تشکیل داده‌اند.

بیشتر مهاجرت‌های این روستا به دلیل اشتعال یا به شهر کوهدشت بوده و یا به تهران ..اکثر کسانی که به کوهدشت سفر کرده‌اند در خیابان سپاه حد فاصل میدان کشاورز تا میدان معلم به صورت دائم ساکن شده‌اند و کسانی که به تهران سفر کرده‌اند اکثراً سعی کرده‌اند در جاهای مختلف تهران در کنار هم و با حفظ همبستگی و حفظ عقبه خود و فرزاندانشان، ساکن شوند.

این روستا از یک قبرستان بزرگ تاریخی با سنگ قبرهای تاریخی و بلند. بر خوردار هست که نه تنها اموات این مردم در آن دفن شده‌اند بلکه خیلی مردان و زنان این شهرستان و مهاجرینی که از این منطقه استراتژیک رد شده‌اند نیز در آن دفن شده‌اند.ولی متأسفانه این قبرستان مانع پیشرفت بافت این روستا به طرف جاده خرم آباد کوهدشت شده‌است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کوه دشت جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۱۴۸ نفر (۴۵۲خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.