خورشید (نکا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خورشید
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستاننکا
بخشمرکزی
دهستانقره‌طغان
مردم
جمعیت۲۲۹۳ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۱۷۶۰۵

خورشید، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان نکا در استان مازندران ایران. این روستا در ۱۱ کیلومتری شرق محور شمال و جنوبی جادهٔ نیروگاه سلیمی شهرستان نکا واقع است. این روستا از جنوب به روستای طوسکلا از شمال به تازه اباد و در غرب و شرق به اراضی زراعی روستاهایی از قبیل: عسگراباد، زینوند، اطرب، شهاب الدین، بایع کلا ختم می‌شود.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان قره‌طغان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۱۷۵ نفر (۵۵۶خانوار) بوده‌است.[۱]

ویژگی‌ها[ویرایش]

روستای خورشید در زمرهٔ روستاهای خدماتی- کشاورزی قرار دارد شغل اغلب مردم آن کشاوزری و خدمات است و فعالیت‌های صنعتی و کارگاهی دراین روستا رونق قابل توجهی ندارد.

مساحت کل این روستا ۱۴۵۰۰۰۰۰ متر مربع (۱۴۵۰ هکتار) است که این مقدار ۵۹۰۰۰۰ متر مربع (۵۹ هکتار) بافت روستا در طرح هادی روستایی است.

اولین اطلاعات جمعیتی از تعداد خانوارهای این روستا مربوط به سال ۱۳۴۵ است که تعداد ۱۵۳ خانوار با ۹۶۴ نفر جمعیت بوده‌است که در ۴۵ سال گذشته رشد چشمگیری داشته‌است و اکنون با ۶۶۲ خانوار و ۲۲۵۵ نفر جمعیت که از این تعداد ۱۱۱۶ نفر آن مرد و ۱۱۳۹ نفر آن زن می‌باشند. لازم بذکر است در خورشید تعداد ۲۲ نفر مهاجر افغانی و زابلی حضور دارند و با احتساب جمعیت ۱۵۱ نفری روستای امامیه جمعیت آن به ۲۴۰۶ نفر می‌رسد و با این تفاسیر می‌توان خورشید را جزو چند روستای پرجمعیت منطقه دانست. از ویژگی‌های دیگر این روستا، وجود آب بندانی با مساحتی بیش از 120 هکتار است که از سال‌های دور بر اساس یک تفکر استراتژیک و هوشمندانه با توجه به غالب بودن کشت برنج در این روستا اشاره نمود. وجود آب بندان‌ها خصوصا در مناطق مرکزی و شرق مازندران نشان از نوعی هوشمندی اکولوژیک در بین بومیان دارد. زیرا مردم و اهالی بومی دریافته بودند که بهترین راه برای مبارزه با کم آبی خصوصا در فصول و ماه‌های گرم سال (مرداد ماه) استفاده از سیستم جامع و اکولوژیک جمع‌آوری هرزآب‌ها و آب باران در فصول پرآبی و خصوصا پاییز است به همین دلیل ایجاد و احداث آب بندان‌ها پاسخی هوشمندانه و کاملاً اکولوژیک برای رفع معضل کم آبی در این روستا به‌شمار می‌رود. وجود آب بندان نه تنها مشکل و معضل کم آبی را برای کشت برنج از بین می‌برد بلکه به پایداری و امنیت کشت این محصول نیز کمک شایانی نموده است بطوریکه بیش از 800 هکتار از اراضی پایین دست این آب بندان از نعمت آب آن بهره‌برداری می نمایند.این موضوع تأثیر بسزایی در افزایش درآمد مردم روستا داشته‌است. از طرفی وجود این آب بندان کاربری‌های دیگری را از جمله تولید و پرورش انواع ماهیان گرم آبی، تولید و کشت درختان صنعتی برای فروش، ایجاد مخزن قابل دسترس برای جلوگیری و انحراف سیلاب‌های احتمالی منطقه و مهمتر از همه ایجاد یک ناحیه گردشگری با خاصیت گردشگری ورزش‌های آبی، تفرجگاهی و طبیعت گردی نیز به وجود آورده‌است.

منابع[ویرایش]

پایگاه اطلاع رسانی خورشید http://khorshid-web.ir