رپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خواننده رپ)

رَپ (به انگلیسی: Rap) نوعی ژانر موسیقی است که در دهه ۱۹۶۰ توسط سیاه پوستان آمریکایی در محله‌های حاشیه‌ای و غالباً فقیرنشین برانکس (واقع در نیویورک) که غالباً به گتو معروف‌اند، پدید آمد. این سبک موسیقی نوعی سلاح مبارزه جوانان سیاه با تبعیض‌های نژادی رایج در آن زمان بود و به همین دلیل بود که به خاطر بیان مشکلات زندگی در گِتوها (جایی برای زندگی مردمی که جزو اقلیت یک شهر به حساب می‌آیند) به موسیقی گتو نیز شهرت دارد. این سبک قدمتی تقریباً ۶۰ ساله دارد این سبک به‌جا مانده از سبکی است که با شعر به حکومت اعتراض می‌کردند.

در واقع می‌توان گفت رپ در دو گوشه از زمین متولد شده...

یکی در ایران در زمان مولانا که وی چندین شعر با ریتم متوسط خوانده و دیگری که جوانان آمریکایی برای اعتراض به حکومت های استعماری استفاده کردند.

اگر بنا بر این باشد که این سبک را چه کسی بنیان کرده به مشکل می‌خوریم.شاید در گذشته دور تری مردم دیگری آن را بنیان کرده و بعد از مدتی از بین رفته اما قدیمی ترین شعر که میتوانیم بیان کنیم شعر های مولاناست و سپس از بین رفته و این سبک دوباره در آمریکا نشعت گرفته و حال آن را به عنوان موسیقی غربی و پدر این سبک شعر توپاک می‌باشد.

تاریخچه مختصر سبک رپ در جهان

گروه Memphis Jug Band اوایل گروه بلوز، متن ترانه‌ای محتوا و قافیه‌سازی. گروهی فعلا از اواسط ۱۹۲۰-۱۹۵۰ میلادی

سیاه‌پوستان آمریکایی دهه ۷۰ میلادی در نیویورک، زمانی که تبعیض نژادی و ظلم و ستم سفیدپوستان، آن‌ها را به ستوه آورده بود به خیابان‌ها ریختند و برای بیان اعتراضات، حرف‌هایشان را به‌صورت ریتمیک و ترانه خواندند. دقیقاً از همین‌جا بود که سبک جدیدی از موسیقی پا به عرصهٔ ظهور گذاشت و «رپ» نام گرفت که ابتدا و به‌دلیل پدیدآورندگان آن، به «سی.ان. ان» سیاه‌پوستان آمریکا شهرت یافت.

از سبک‌های رپ می‌توان به کل، دیس، اجتماعی (گنگستا رپ آمریکا) و … اشاره کرد.

تاریخچه مختصر سبک رپ ایران

سرودن اشعاری نزدیک به تکست‌های رپ از اواخر ۸۰۰ ه‍.ق در زبان پارسی و در ایران شروع شده‌است و به بحر طویل معروف است. سرودن بحر طویل از دوره صفویه به بعد مرسوم شده‌است. قدیمی‌ترین نمونهٔ بحر طویل نامه‌ای است به ظاهر منثور که در کتاب «تاریخ طبرستان و رویان و مازندران» (۸۸۱ قمری) تألیف سیدظهیرالدین بن سید نصیرالدین مرعشی ضبط شده ولی از نظر شکل و وزن، بحر طویل محسوب می‌شود.

رپ و هیپ هاپ حال حاضر آمریکا

هر چند رپ و هیپ هاپ در آمریکای امروز، هنوز هم لحن تلخ و اعتراضی خود را حفظ کرده‌است، ولی دیگر دربارهٔ مباحثی که در آغاز تولد خود به آن‌ها می‌پرداخت سخنی به میان نمی‌آورد یا حداقل، به ندرت دربارهٔ آن‌ها سخن می‌گوید؛ گویا آرزوی مارتین لوتر کینگ در مورد برابری حقوق سیاه‌پوستان و سفیدپوستان، لااقل در مورد رپکن‌ها در حد زیادی به تحقق پیوسته، چون محور اصلی موسیقی رپ و هیپ هاپ در آمریکای حال حاضر را گنگستا رپ (Gangsta Rap) و تا حدود زیادی هاردکور رپ (Hardcore Rap) تشکیل می‌دهد به عبارت ساده‌تر امروزه مباحث اصلی این موسیقی را رجزخوانی و بیان مشکلات اجتماعی نظیر فقر، بی‌کاری و… تشکیل می‌دهد.

بتل رپ در خیابان‌های ژاپن در سال ۲۰۱۷ میان جوانان

گرچه همواره سیاهپوستان را صاحبان رپ می‌دانند ولی نمی‌توان از نقش آمریکایی‌های لاتینی‌تبار در زنده نگه داشتن و گسترش این سبک چشم‌پوشی کرد، دوم اینکه رپ در دنیای امروز از چهارچوبی که آن را تنها مربوط به سیاهپوستان می‌ساخت خارج شده‌است و به یک شیوهٔ اعتراض برای نوجوانان و جوانان تبدیل شده‌است؛ در واقع هر جا که جوان‌ها هستند و هر کجا که نارضایتی وجود دارد رپ هم به عنوان یک شیوهٔ اعتراض که در قالب گفتار و در دل کلماتی که به سرعت و پشت سر هم پیاده می‌شوند، حضور دارد. گویش و سرعت بیان کلمات فلو رایم و قافیه پردازی روی ریتم از اصول اولیه رپ می‌باشد. انواع موضوع و دیدگاه برای اجرای رپ وجود دارد مانند مسائل اجتماعی، گنگ، دیسلاو و دیس. همچنین یکی از اولین رپرهای سفیدپوست امینم (به انگلیسی:Eminem) بوده‌است که به دلیل سفیدپوست بودن توسط سیاه پوستان مورد تمسخر قرار می‌گرفت.[۱][۲][۳]

جستارهای وابسته

منابع

  1. name="r12">"Hip Hop and Blues". Archived from w.elijahwald.com/hipblues.html the original Check |url= value (help) on 12 April 2010.
  2. "The Roots of Rap". Archived from the original on 24 March 2006.
  3. https://www.theringer.com/music/2020/10/6/21502594/history-of-white-rappers-eminem-vanilla-ice-mac-miller