نوجوانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نوجوان)
دو نوجوان در حال گوش دادن به‌موسیقی
بالاتنهٔ پسر نوجوانی که شکل بدنش به جوانی شبیه شده (اواخر نوجوانی)

نوجوانی، مرحلهٔ‌گذار رشد فیزیکی و روانی انسان است که میان کودکی و جوانی روی می‌دهد. این گذار، تغییرات زیستی (بلوغ جنسیاجتماعی، و روان شناختی را در بر می‌گیرد، هرچند که از میان این‌ها تنها تغییرات زیستی و روان شناختی را می‌توان به آسانی اندازه‌گیری کرد.[۱][۲]

زمان فرارسیدن نوجوانی[ویرایش]

در سال‌های اخیر، آغاز بلوغ در پیشانوجوانی (پیش از نوجوانی) به نوعی افزایش داشته‌است (به‌ویژه در دختران، با بلوغ زودهنگام و زودرس)، و نوجوانی گاهی در آن‌سوی سال‌های نوجوانی (به‌ویژه در پسران) امتداد داشته‌است. این تغییرات،ارائه تعریفی منسجم و ثابت از چارچوبهٔ زمانی نوجوانی را دشوارتر ساخته‌است.[۳][۴][۵]


در بسیاری از پژوهش‌ها نوجوانی را به سه دوره تقسیم می‌کنند: نوجوانی اولیه ۱۲–۱۴سالگی)، اواسط نوجوانی (۱۴–۱۶سالگی) و اواخر نوجوانی (۱۶–۱۸سالگی). پایان نوجوانی و آغاز جوانی و بزرگسالی بسته به کشورهای مختلف و نسبت به کاربردش متغیر است؛ و حتی فراتر از آن در درون یک کشور یا خرده فرهنگ هم ممکن است سنین متفاوتی برای بلوغ (از نظر دوره‌بندی و قانونی) به منظور سپردن وظایف مشخص در جامعه، در نظر گرفته شود. برخی از این موارد شامل: رانندگی وسایل نقلیه، داشتن روابط جنسی قانونی، خدمت سربازی، تهیه و نوشیدن مشروبات الکلی، رای‌دادن، قرارداد بستن،داشتن سیم کارت، تکمیل برخی مقاطع تحصیلی، یا ازدواج است. نوجوانی معمولاً بر خلاف مقطع پیشانوجوانی، با افزایش استقلال توسط پدرمادر یا سرپرست قانونی و نظارت کم‌تر همراه است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Christie, Deborah. "Clinical review: ABC of adolescence Adolescent development". www.bmj.com. Retrieved 2008-03-09.
  2. Hill, Mark. "UNSW Embryology Normal Development - Puberty" بایگانی‌شده در ۲۲ فوریه ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine. embryology.med.unsw.edu.au. Retrieved 2008-03-09.
  3. "Onset of Breast and Pubic Hair Development in 1231 Preadolescent Lithuanian Schoolgirls". adc.bmj.com. Retrieved 2007-12-06.
  4. "American Boys Are Reaching Puberty Early". VRP Staff. Retrieved 2009-02-21.
  5. Ritter, Jim (2000-08-02). "Parents worried by girls' earlier start of puberty". Chicago Sun-Times.

پیوند به بیرون[ویرایش]