خانه عرب‌زاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خانه عرب زاده
نامخانه عرب زاده
کشورایران
استانخوزستان
شهرستانگتوند
بخشعقیلی روستای ایستادگی
اطلاعات اثر
نام محلیاستگی
نام‌های دیگرموزه سکه ومردم‌شناسی حیدر زاده
کاربریخانه
کاربری کنونیموزه سکه ومردم شناسی
دیرینگی۱۳۸۵
دورهٔ ساخت اثرپس از انقلاب
بانی اثرحاجی حیدر زاده
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۷۷۶۰
تاریخ ثبت ملی۱۷ اسفند ۱۳۸۱
اطلاعات بازدید
امکان بازدیداز ساعت ۸ صبح تا ۲٫۵بعد از ظهر و از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۹ بعد از ظهر

خانه روزعلی سعادت کیا عرب زاده مربوط به ساختمان روستای ایستادگی در منطقه عقیلی گتوند نشانه اوج و سلیقه است واقع شده و این اثر در تاریخ 25/12/85 با شمارهٔ ثبت 7790 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۱]

رای کسانی که تمایل دارند تا از دغدغه شهر دوری کنند و به مکانی آرام برای استراحت رجوع نمایند و در میان باغی از پرتغال، نارنگی، مزارع گندم، خیار، گوجه، سیب زمینی، کلم و... روح و جسمشان را نوازش بدهند و در سایه سار دخت کُنار نغمه سرایی کنند، پیشنهاد می‌دهم که به دشت مخملی "عقیلی" سفر کنند.

کسانی که می خواهند در کرانه کارون نیلگون قدم بزنند و آفتاب بگیرند و در کوهستان بقعه "محمدبن زید"، کوهپیمایی کنند، سازه‌های آبی تاریخی را ناشناخته را بازدید کنند منطقه عقیلی شهرستان گتوند در خوزستان از جمله مستعهدترین مناطقی است که می‌تواند شما را در خود پذیرا باشد.

بی شک وجود طبیعت بکر و گردشگاههای متعدد در این منطقه در پرورش افراد برجسته در حوزه ادبیات و فرهنگ نقش مؤثری داشته‌است که از جمله این افراد دکتر قیصر امین پور و دکتر ناصر کرمی را می‌توان نام برد.

برای آمدن به گتوند از سمت شوشتر سه جاده صاحب الزمان، دانشگاه آزاد و جاده دزفول-شوشتر وجود دارد. از شوشتر تا گتوند 20 کیلومتر فاصله است.

وجود "چغاتپه"،"قلعه رستم"، "کوه طبل خانه"،"دره انار"، "دره پل پرزین"، "بیشه چم عربان"، "کیارس"، سد تنطیمی، "اصطبل اسب ابر عقیلی"، "گوردخمه ها"، "ساختمان مجیدخان و مهری خانم" از دیگر جاذبه‌های شهرستان گتوند است. وجود بقعه بشر حافی و سرعلی در نهر شاهی از دیگر جلوه‌های تاریخی این مطقه است.

منطقه عقیلی از 24 روستا برخوردار است. دو شهر از توابع گتوند به نام‌های "سُماله" و "تُرکالکی" در منطقه عقیلی واقع است.

روستاهای ایستادگی، بنه حیدر، بنه ویسی، بنه مرتضی، چم عربان، سیدان، رودنی، دشت بزرگ، مندنی، بنه کاظم حاج سلطان،بدیل، کایدان، ظلم آباد، کوه زر، ماهور، دهلران، برادله،محمد صفیه، پشت درب سفلی، علیا و وسطی، چپی در منطقه عقیلی قرار دارند.

"محمدامیری" از محققان گتوندی در کتابی با عنوان "گتوند شهر فراموش شد" به نقل از سید محمد علی امام از عقیلی به عنوان قطعه زمینی به شکل قطاع دایره غیر منظمی در شمال شرقی شهر شوشتر که کوه فدلک، کوه گچ و رود کارون آن را محدود کرده‌است نام می‌برد.

از گتوند با گذر از روردخانه خروشان کارون و پل قیصر امین پور (شاعر مطرحی که مقبره اش در این شهر واقع است) به منطقه عقیلی وارد می‌شویم که سه کیلومتر آن طرف تر روستای ایستادگی قرار دارد. برای آمدن به منطقه عقیلی از شوشتر تاکسی و مینی بوس مهیا است.

در این روستا که از جمله قدیمی‌ترین بخش‌های منطقه محسوب می‌شود، ساختمان ایستادگی (عرب زاده) قرار دارد که می‌تواند از جمله مکان‌های مناسب برای پذیرایی از گردشگران محسوب شود. این ساختمان در میان باغی از پرتغال، نارنج و نارنگی واقع است. استفاده از معماری سنتی و بهره‌گیری از تزئینات کاملا ایرانی، باعث شده تا فضایی کاملن دل‌نشین فراهم بیاید.

این ساختمان برخوردار از معماری سنتی و بومی که وجود آن در خوزستان کم نظیر است به صرف علاقه شخصی یکی از افراد بومی به نام "روزعلی عرب زاده" ساخته شده‌است.

نزدیکی ایستادگی به مرکز شهرستان و قرار گرفتن بین دو شهر سماله و ترکالکی، برخورداری از مسجد، سوپرمارکت، خانه بهداشت و مرکز درمانی، آب شرب، نزدیکی به جایگاه پمپ بنزین و گاز از جمله ویژگی‌های روستای ایستادگی که محلی‌ها به آن "استگی" می‌گویند است.

اصطبل اسب ابر عقیلی با برخورداری از 20 اسب نفیس و با ارزش که تولید کره نموده و در مسابقات استقامت، کورس و زیبایی شرکت می‌کنند در مجاورت این روستا، نزدیکی با دو بقعه "سید سعید" و "محمدبن زید"، مجاورت با ساختمان مجید خان در کناره رودخانه کارون و روستای بنه حیدر، ایستادگی را در موقعیت خوبی برای گردشگری قرار داده است.

پوشش و گویش مردم این منطقه بختیاری می‌باشد و بوی خوش نان تیری، کباب بختیاری، خورشت‌ها و آبگوشت‌های محلی در منطقه عطرآگین است.

فراوانی درخت کنار که میوه ای شبیه زالزالک و عناب دارد باعث شده تا کنارستان‌های بی مانندی را به وجود آورد.

گردشگرانی که به صورت خانوادگی به روستای ایستادگی می آیند با حضور در ساختمان ایستادگی می‌توانند غذای مورد نیاز خود را سفارش داده تا در یک سفره کاملا ایرانی و محلی، یکی از بهترین غذاهای عمر خود را میل کنند.

در صورتی که بستر لازم برای توسعه گردشگری و تولید درآمد در شهرستان گتوند و منطقه عقیلی فراهم آید می‌توان امیدوار بود که برای کل شهرستان اشتغال زایی فراهم آورد و توسعه روزافزون را نوید داد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹.