حسینیه و میدان وقت و ساعت و نخل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حسینیه و میدان وقت وساعت ونخل
V & S sq.jpg
نامحسینیه و میدان وقت وساعت ونخل
کشور ایران
استاناستان یزد
شهرستانیزد
اطلاعات اثر
کاربریمیدان، حسینیه
دیرینگیدوره قاجار
دورهٔ ساخت اثردوره قاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۲۶۵۶
تاریخ ثبت ملی۲۵ اسفند ۱۳۷۸

حسینیه و میدان وقت وساعت ونخل مربوط به دوره قاجار است و در یزد، خیابان مسجدجامع واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۶۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۱]

ميدان وقت و ساعت از جمله بناهاي شگفت انگيز كه در كتاب تاريخ يزد نگاشته جعفر محمد جعفري از رجال قرن نهم هجري قمري از آن ياد شده برجي بوده كه ساعات شب و روز را با صداي زنگ و همچنين آواي خروس و روشن و خاموش شدن چراغ، مشخص ميكرده است.

بناي اين برج، در آن روزگار كه هنوز ساعت اختراع نشده بود، نشان ميدهد كه سازنده آن با وسايل ابتدايي در پرتو هوش و فراست و ابتكار، دستگاهي ميسازد، كه از هر لحاظ با مقايسه با ساعت هاي امروز كه با بهره گيري از آخرين پديده هاي علمي و صنعتي ساخته مي شود، دست كمي نداشته‌است.

اين بنا، در محله وقت و ساعت امروزي واقع بوده و شهرت اين محله به وقت و ساعت به واسطه همين برج است كه متعلق به رصدي بوده‌است. متأسفانه از رصد اكنون فقط گنبدي برجاست كه زيارتگاه شده‌است.

اين رصد به وسيله سيد ركن الدين محمد قاضي ( متوفي در سال 732 ه ق) ساخته شده كه در عهد خود از رجال بزرگ و معتبر شهر يزد بوده و آثار و عمارات متعدد در آن شهر ايجاد كرده است. اكنون قبر سيد ركن الدين در شهر يزد از زيارتگاههاي مشهور است. مهمترين بنايي كه از وي در تواريخ ذكر ميشود، مدرسه و رصد و مسجدجامع يزد است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹.