حمله با متن اصلی منتخب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حمله با متن اصلی منتخب[۱] (به انگلیسی: chosen plaintext attack) یک مدل حمله برای کشف رمز است که فرض می‌شود حمله‌کننده قابلیت انتخاب دلخواه پیام اصلی را دارد و می‌تواند پیام رمز شده مربوط به آن را به دست آورد.[۲] هدف حمله به دست آوردن اطلاعات بیشتری است که می‌تواند امنیت طرح‌های رمز نگاری را کاهش دهد. در بدترین حالت حمله CPA می‌تواند کلید مخفی طرح را فاش نماید. حمله chosen plaintext در نگاه اول اینطور به نظر می‌رسد که یک مدل غیر واقعی باشد. زیرا قطعاً بعید خواهد بود که حمله‌کننده بتواند شخص رمزگذار را برای رمزگذاری مقدار زیادی از متن‌های آشکاری که حمله‌کننده انتخاب می‌کند، متقاعد کند. از طرف دیگر میدانیم رمزنگاری مدرن در نرم‌افزار یا سخت افزار اجرا می‌شود و برای طیف متنوعی از برنامه‌های کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس در بسیاری از موارد حمله chosen plaintext اغلب بسیار امکان‌پذیر است. حمله chosen plaintext به حملاتی بسیار مهم در زمینه رمزنگاری کلید عمومی تبدیل شده‌است که در این رمزنگاری کلید رمزنگاری عمومی است و حمله‌کننده می‌تواند هر متن آشکاری را برای رمز نگاری انتخاب کند. هر رمزی که بتواند از حملات CPA جلوگیری کند تضمین می‌کند در برابر حملات حمله متن آشکار و حملات ciphertext-only امن باشد. این یک رویکرد محافظه کارانه برای امنیت است. دو نوع حمله CPA وجود دارد:

  • حمله‌های CPA دسته ای که تحلیل گر رمز همه متن‌های آشکار را قبل از رمز نگاری شدن آن‌ها انتخاب می‌کند. این روش اغلب به معنای استفاده نا محدود از حمله CPA است.
  • حمله CPA تطبیقی که در آن تحلیل گر رمز مجموعه ای از درخواست‌های تعاملی می‌سازد و پس از آن بر اساس اطلاعات رمز گذاری قبلی متن‌های آشکار را برای رمز نگاری انتخاب می‌کند.

الگوریتم‌های رمزنگاری کلید عمومی غیر تصادفی (قطعی) به سادگی توسط حمله‌های dictionary-type آسیب‌پذیر هستند که در آن حمله‌کننده جدولی از پیام‌های احتمالی و متن‌های رمز مربوط به آن‌ها را می‌سازد. برای پیدا کردن رمز گشایی برخی از متن‌های رمز شده حمله‌کننده به راحتی با نگاه کردن به متن‌های رمز شدهٔ موجود در جدول متن آشکار را بدست می آورد . در نتیجه برای تعمین امنیت کلید عمومی در مقابل حمله CPA به رمزنگاری احتمالی نیاز است(به عنوان مثال رمز گذاری تصادفی).رمزهای متقارن متعارف که در آن از همان کلید برای رمز گذاری و رمز گشایی یک متن استفاده می‌شود، ممکن است از انواع دیگر حمله CPA برای مثال تحلیل تفاضلی بلوک های رمز آسیب ببیند.

یک روش به نام gardening (باغبانی) توسط کد شکن‌های متفقین در جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد که با استفاده از آن، آن‌ها پیام‌های رمز نگاری شده بر روی ماشین انیگما را حل می‌کردند. روش باغبانی می‌تواند به عنوان یک حمله CPA اطلاق شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «حمله با متن اصلی منتخب» [رمز] هم‌ارزِ «chosen plaintext attack»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، http://www.persianacademy.ir/fa/word/ 
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Chosen-plaintext_attack#cite_note-RASE-0