جنگ نخست تریاک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جنگ اول تریاک)
جنگ تریاک نخست
بخشی از جنگ‌های تریاک
Destroying Chinese war junks, by E. Duncan (1843).jpg
The Nemesis destroying Chinese war junks during the Second Battle of Chuenpee, ۷ ژانویه ۱۸۴۱
تاریخ۱۸ مارس ۱۸۳۹ – ۲۹ آگوست۱۸۴۲[۱]
(۳ سال، ۵ ماه، ۱ هفته و ۴ روز)
موقعیت
چین
نتایج پیروزی قاطعانه بریتانیا؛ پیمان نانجینگ
تغییرات
قلمرو
هنگ کنگ به بریتانیا ملحق شد
طرف‌های درگیر

 پادشاهی متحد

دودمان چینگ
فرماندهان و رهبران
قوا
۱۹٬۰۰۰ سرباز[۲] ۲۰۰٬۰۰۰ نفر
تلفات و ضایعات
۶۹ کشته،
۴۵۱ مجروح
۱۸٬۰۰۰–۲۰٬۰۰۰ تلفات
Casualties source:[۲]

جنگ نخست انگلستان و چین که به جنگ تریاک نخست معروف است، بین سالهای ۱۸۴۰ تا ۱۸۴۲ میلادی روی داد. این جنگ و همچنین جنگ دوم تریاک، نخستین مرحله نفوذ مؤثر کشورهای اروپای غربی به چین به‌شمار می‌رود.

پیش‌زمینه‌ها[ویرایش]

پیش از وقوع جنگ، خرید چای از چین توسط انگلستان که مردم بریتانیا علاقه زیادی به آن داشتند، بسیار افزایش یافته بود و در مقابل انگلستان، کمتر کالایی داشت که مورد نیاز چین بوده و آنرا معاوضه نماید. در نتیجه انگلستان با کاهش ذخیره نقره خود که آنرا با چای چین مبادله می‌کرد، روبرو شد و بریتانیایی‌های حاکم در هند (که آنزمان مستعمره بریتانیا بود)، صدور نقره را متوقف کردند. تاجران بریتانیایی هند که صادرات این کشور در دست آنان بود نوع جدیدی از تجارت را گسترش دادند. بریتانیا کشت خشخاش را در هند گسترش داده بود از اینرو تاجران انگلیسی تصمیم گرفتند تا در مقابل دریافت چای، تریاک و کتان صادراتی هند را در اختیار چین بگذارند. پس از مدتی، افزایش شدید اعتیاد به تریاک در چین و در نتیجه افزایش واردات آن و کاهش ذخیره نقره آن کشور، مقامات چینی، واردات تریاک را ممنوع اعلام کردند. این تصمیم در ابتدا مانع بزرگی برای تاجران انگلیسی که به قاچاق تریاک به چین می‌پرداختند، محسوب نمی‌شد، ولی در اواخر دهه ۱۸۳۰، این قانون به‌طور جدی اجرا شد و صندوق‌ها و انبارهای حاوی تریاک توقیف گردید. دولت چین لین ز شو را مأمور ضبط و آتش زدن کلیه محموله‌های تریاک در بندر کانتون کرد و او این کار را انجام داد. اعمال محدودیت بر همه گونه کالای وارداتی در بندر کانتون، تجار انگلیسی را ناخشنود ساخت.

جنگ[ویرایش]

در ماه ژوئن ۱۸۴۰، نیروی دریایی انگلیس با لشکرکشی به دهانه رود کانتون، نخستین جنگ تریاک را آغاز کرد. با رسیدن ناوگان انگلیسی به یانگ‌تسه کیانگ، سقوط شانگهای و سپس رسیدن به نانجینگ، چین تسلیم و مجبور به امضای پیمان نانجینگ با بریتانیا شد که طبق آن:

  1. هنگ کنگ به پادشاهی بریتانیا واگذار شد.(طبق کنوانسیون جوئنپی یا Chuenpi)
  2. پنج بندرگاه چین که انگلیسیها در آن حق اقامت و تجارت داشتند، به مدت صد سال تولید تریاک در هند و فروش به چین توسط ۲ نفر از تاجران انگلیسی به روی بریتانیا گشوده شد.
  3. شهروندان بریتانیا که در چین به ارتکاب جرم می‌پرداختند، باید در دادگاه‌های انگلیسی محاکمه می‌شدند.
  4. نرخ عوارض کالاهای وارداتی و صادراتی می‌بایست منصفانه باشد.

با امضای پیمان نانجینگ، سایر کشورها مانند ایالات متحده آمریکا، روسیه و فرانسه نیز خواستار امتیازات مشابهی مانند بریتانیا شدند و در عرض چند سال قراردادهای مشابهی با چین بستند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Le Pichon, Alain (2006). China Trade and Empire. Oxford University Press. pp. 36–37. ISBN 0-19-726337-2.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Martin, Robert Montgomery (1847). China: Political, Commercial, and Social; In an Official Report to Her Majesty's Government. Volume 2. James Madden. pp. 81–82.
  • colonialism, Western. (2010). Encyclopædia Britannica. Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica.
  • بهزاد شاهنده (۱۳۷۰انقلاب چین، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی

پیوند به بیرون[ویرایش]