تپه (گرمی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تپه
Tappeh Village from Iran Azerbaijan with blue sky
Tappeh Village from Iran Azerbaijan with blue sky
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناردبیل
شهرستانگرمی
بخشمرکزی
دهستانانی
مردم
جمعیت۴۰۶ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۳۴۵۶۰
پیش‌شمارهٔ تلفن0452

تپه روستایی است که در استان اردبیل، شهرستان گرمی، بخش مرکزی، دهستان انی قرار دارد.

جمعیت[ویرایش]

بروستای تپه از کهن‌ترین روستاهای منطقه موران و در 20 کیلومتری شهرستان گرمی بوده که درگذر تاریخ در مرکز توجه بزرگان بوده. در دوران قبل از انقلاب این روستا همیشه یکی از مراکز اصلی خان‌ها و بیگ های دوران خود بوده و به همین سبب از دیرباز یکی از روستاهای پیشرو در فرهنگ بوده است؛ و از سال‌های بسیار دور دارای مدرسه بوده که از اکثر روستاهای هم‌جوار برای تحصیل به روستای تپه می‌آمده‌اند. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این روستا ۴۵۹ نفر با ۱۰۴ خانوار بوده است. نام روستای تپه به سبب وجود یک تپه باستانی در کنار این روستا است. شغل اهالی روستا اکثرا دامداری و کشاورزی هست. همچنین به خاطر موقعیت توپوگرافی ویژه امکان باغداری به‌خصوص درخت گردو در روستای تپه موردتوجه می‌باشد.

مزارع[ویرایش]

موقعیت مکانی این تپه در قسمت شمال غربی روستا است. نام‌های مزارع تپه از سمت مشرق به شرح زیر هست:

اُوچِی‌لَر، سُود بلاغ، قارا آقاج‌دیغلار، شَبی باغی، قارا تیکانیغلار، آقا چوخوری، قوزایلر، سد تپسی، دَهن‌زال درسی، تپه هاماری (بُلاغ)، اّروجعلی بالغی، سامبلالار، سَندره، گونی‌لر، اوزونلار، خان باغی، یِل آتانلار، کاروانلو، اوچ تپه، آندور، کَلَی‌لو و شور‌دره می‌باشد.

این روستا از سمت غرب به کوه "گرمی داغی " منتهی می‌شود و همچنین از سمت جنوب و روبه‌قبله مشرف‌به کوهی به نام "قبله داغی " می‌شود.

روستای تپه دارای چندین چشمه هست که اهالی اکثرا برای شرب از آب همین چشمه‌ها استفاده می‌کنند که معروف‌ترین آن‌ها "کاروانی بلاغی " و "تپه هاماری بلاغی " می‌باشد؛ که علاوه بر این دو چشمه داری چشمه‌هایی با نام‌های: سُود بلاغ، اورتا دره بلاغی، اروجعلی بلاغی، اِمین بلاغی، سلطان بلاغی، نقی بلاغی،

تیره[ویرایش]

از تیره قدیمی و اصیل این روستا می‌توان به تیره: آل‌وِردلو، امیننی (Emminni)، آقالی، قبادلو، ارشق لو یا ارشلی (Arshali)، سیدلر که همه این تیره‌ها از طایفه "دیرآقا دالو" هستند. هر یک از تیره‌ها از چندین خانواده تشکیل‌شده که از مشهورترین و همچنین قدیمی‌ترین آن‌ها با نام خانوادگی:

بهره مند، اعلایی، اکبری، امیری، پورفیضی، جعفری، جوادی، حامدی، شهابی، عباس‌زاده فتحی، قاسمی، قبادی، قربانی، قلی‌زاده، قنبری، محمدی، مرادی، موسوی، میرزایی، ناصری، نیرومند، نیکجو، یوسفی.

روستای تپه در دوران جنگ تحمیلی رزمندگان بسیار زیادی را در جبهه‌ها حق علیه باطل داشته است که هشت شهید تقدیم انقلاب کرده است که مزار شهیدان محمد قلی‌زاده و عسگر غیاثی قبرستان روستا را متبرک کرده است.

روستاهای هم‌جوار، شیلوه، شمال شرقی درمانلو (شهرک طالقانی)، جنوب شرقی قریه طاق، جنوب غربی شاون، شمال غربی هاچاکند، سینه‌سر و روستای زینگیر است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.