بولسلاو یکم (لهستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بولسلاو اول
پادشاه لهستان
Chrobry1.jpg
دوران دوک: ۹۹۲ - ۱۰۲۵
پادشاه: ۱۹ آوریل - ۱۷ ژوئن ۱۰۲۵
دوک بوهم: ۱۰۰۲ - ۱۰۰۳
لقب(ها) بولسلاو کبیر
زادروز ۹۶۷
زادگاه پوزنان
درگذشت ۱۷ ژوئن ۱۰۲۵ (۵۸ سال)
محل درگذشت کراکوف؟
آرامگاه پوزنان
پیش از Bezprym
پس از میشکو اول
دودمان پیاست
پدر میشکو اول

بولسلاو اول (به لهستانی: Bolesław I Chrobry) ‏ (۹۶۷ – ۱۷ ژوئن ۱۰۲۵) که با نام بولسلاو کبیر نیز شناخته شده است، دوک لهستان در ۹۹۲-۱۰۲۵ و نیز پادشاه لهستان از ۱۹ آوریل ۱۰۲۵ میلادی تا زمان مرگش بود. او همچنین در فاصله سالهای ۱۰۰۲-۱۰۰۳ میلادی نیز دوک بوهم بود. او اولین پسر میشکو اول از زن چک او بود. مادر بولسلاو ، نام وی را از اسم پدربزرگ او (بولسلاوس ظام ، دوک بوهم) گرفته بود.

بولسلاو سیاستمداری قابل توجه بود. او لهستان را کشوری بزرگ و نیرومند گرداند و آن را در زمره دولت‌های ممتاز اروپایی قرار داد. بولسلاو به لشکرکشی‌های متعددی در جنوب ، غرب و شرق دست زد. او نواحی بزرگی را - که امروزه خارج از محدوده لهستان قرار دارند- تصرف کرد؛ سرزمین‌هایی مانند اسلواکی، موراوی ، روتنیا سرخ ، مایسن و لوزاتیا. او همچنین ، میانجی خوبی در مسائل سیاسی اروپا بود.

بولسلاو متحد ارزشمند امپراتور اوتو سوم ، فرمانروای امپراتوری مقدس روم ، بود. با مرگ اوتو در ۱۰۰۲ میلادی ، بولسلاو چندین بار به امپراتوری مقدس روم حمله کرده و با جانشین اوتو - هاینریش دوم - جنگید. بولسلاو در تابستان ۱۰۱۸ میلادی یکی از مشهورترین لشکرکشی‌های خود را انجام داد و کی‌یف را تسخیر کرد.

بولسلاو به مرور زمان از فرمانبرداری از امپراتوری مقدس روم سر باز رد و در ۱۰۲۵ میلادی ، به عنوان شاه لهستان تاجگذاری کرد. این واقعه سبب تأسیس پادشاهی لهستان گردید.

منابع[ویرایش]