بندان (نهبندان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بندان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخراسان جنوبی
شهرستاننهبندان
بخشمرکزئ
دهستانبندان
بندان بر ایران واقع شده‌است
بندان
۳۱°۲۳′۲۸″شمالی ۶۰°۴۳′۴۳″شرقی / ۳۱٫۳۹۱۱۱۱°شمالی ۶۰٫۷۲۸۶۱۱°شرقی / 31.391111; 60.728611
مردم
جمعیت۱۰۱۹ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت۳٪ مثبت
کد آماری۱۳۵۱۱۴

روستای بندان مرکز دهستان بندان بخش مرکزی شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این روستا ۹۷۲ نفر (در ۲۵۴ خانوار) بوده‌است.[۱]

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۹۴۶—    
۱۳۹۰۹۷۲۲٫۷٪+
      شاخصه های مهم روستا 

بندان از دیر باز به واسطه دو شاخصه مهم شناخته می‌شده که این شاخص ها همواره راهنمایی ساده جهت پیدا کردن مسیر و رسیدن به این روستا بوده .چه که از هر کدام از بومیان شهرستان، در مورد این دو شاخصه سوال کنید ،بدون شک بطور دقیق جهت رسیدن به این روستا، راهنمایی خواهید شد .

۱.نخلستان چند صد ساله روستا که عمر برخی از نخل هایی که هنوز پا بر جاست و از توفان و آتش و سایر حوادت طبیعی و غیر طبیعی جان به در برده اند،بیشتر از ۶۰۰ سال است.

۲.قلعه تاریخی، با مشخصه ای عجیب چون درب سنگی بسیار بزرگ و سنگینی که پس از سالیان دراز ،همچنان محکم و استوار بر ورودی قلعه دیده میشود.


قلعه سنگی بندان که در گویش محلی به آن «قِلِه سینگی» می‌گویند(شماره ثبت ملی 3686)، از آثار تاريخي و كهن شهرستان نهبندان است كه در فاصله 75 كيلومتري شرق نهبندان و در روستاي بندان واقع شده است. اين اثر تاريخي كه متعلق به دوره تيموري است، تا پايان دوره قاجار به عنوان دژي محكم و استوار پابرجا مانده است. اين بنا مشتمل بر يك ايوان ورودي، يك صحن وسيع با چهار رديف اتاق و يك حصار بلند است كه با ارتفاع تقريبي 1 متر دور تا دور قلعه را گرفته است. در چهار گوشه قلعه برجهاي بلندي قرار داشته كه امروزه تنها يكي از آنها در ضلع جنوب غربي قلعه سالم مانده است و ارتفاع تقريبي آن به 4 متر مي‌رسد. اين برجها علاوه بر استحكام ديوارها براي ديده باني و دفاع مورد استفاده قرار مي‌گرفته است و به صورت استوانه‌اي و در سه طبقه ايجاد شده است. در ورودي برجها از فضاي بيرون قلعه است كه هم اكنون كاملا سالم است و پوشش سقف اتاقهاي دروني اين برج در طبقات دوم و زيرين به صورت ضربي و با خشت خام مي‌باشد براي پوشش سقف طبقه سوم كه داراي مساحت كمتري است از تنه درخت خرما استفاده گرديده است. آنچه بيشتر از هر چيز ديگر نظر بازديدكنندگان را به خود جلب مي‌نمايد، در ورودي قلعه و قطعه سنگ بسيار سنگين و بزرگي است كه به طرز ماهرانه‌اي تراشيده شده است. ورودي قلعه يك فضاي مربع شكل كوچك است كه به صحن بزرگ قلعه منتهي مي‌شود. بر بالاي اين بنا ساختمان كوچكي ساخته شده كه احتمالا محل اقامت امرا و اشراف بوده است.[۲]

منابع[ویرایش]

[[

  1. «نتایج سرشماری – جمعیت به تفکیک تقسیمات کشوری ۱۳۹۰» (اکسل). درگاه ملی آمار.
  2. «قلعه سنگی،دژی کهن در نهبندان».

]]