بزمجه ماژلان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بزمجه ماژلان
محدودهٔ زمانی: پلیستوسن, ۰٫۰۴ میلیون سال پیش
Varanus priscus Melbourne Museum.jpg
اسکلت بزمجه ماژلان در موزه ملبورن
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: خزندگان
راسته: پولک‌داران
سرده: ?Megalania (see text)
Species: ?M. prisca (see text)

بزمجه ماژلان(نام علمی: Varanus priscus) که بیشتر با عنوان مگالانیا شناخته می‌شود نوعی بزمجه بزرگ بود که که بین ۱٫۵ میلیون سال پیش تا حدود ۴۰ هزار سال پیش در استرالیا می‌زیست. مگالانیا بزرگ‌ترین مارمولک ساکن خشکی تاریخ محسوب می‌شود و تنها موساسوریان که در دوره کرتاسه ساکن دریا بودند در میان مارمولک‌ها از این جانور بزرگ‌تر هستند.

اندازه[ویرایش]

تصویرسازی فرضی از بزمجه ماژلان

به دلیل این که تا کنون فسیل کاملی از مگالانیا کشف نشده برآورد اندازه حقیقی آن دشوار است. اما این موضوع قطعی است که بزمجه ماژلان از بزرگ‌ترین مارمولک امروزی یعنی اژدهای کومودو بزرگ‌تر بوده است. حداقل اندازه و وزنی که تا کنون برای مگالانیا در نظر گرفته شده حدود ۴٫۵ متر طول و حدود ۳۳۰ کیلوگرم وزن است و در مقابل حداکثر اندازه و وزن نیز حدود ۷ متر طول و حدود ۶۰۰ کیلوگرم وزن برآورد شده است.

انقراض[ویرایش]

جمجمه مگالانیا

مگالانیا به همراه شیر کیسه‌دار شکارچی راس هرم غذایی در استرالیا دوره پلیستوسن بودند. نخستین انسان‌ها که حدود ۵۰ هزار سال پیش وارد استرالیا شدند به احتمال زیاد با این جانور روبه رو شدند و ممکن است که در نهایت عامل انقراض این گونه شده باشند. اگرچه برخی دانشمندان تغییرات آب و هوایی را عامل انقراض این گونه می دانند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]