برهنه تا ظهر با سرعت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برهنه تا ظهر با سرعت
Poster-berahneh ta zohr.jpg
کارگردانخسرو هریتاش
تهیه‌کنندهمهدی میثاقیه
نویسندهخسرو هریتاش (با همکاری بهمن زرین پور)
بازیگرانفرامرز صدیقی
ایرن
فرشته جنابی
اکبر جنتی شیرازی
بهروز به‌نژاد
رامین یزدانی
فریده صادقیان
موسیقیبابک بیات
فیلم‌بردارهوشنگ بهارلو
تدوین‌گرخسرو هریتاش
توزیع‌کنندهاستودیو میثاقیه
تاریخ‌های انتشار
اکران نخست بدون سانسور: سال ۱۳۵۳، اکران عمومی با سانسور: سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶
مدت زمان
نسخه اصلی فیلم بدون سانسور: ۱۳۰ دقیقه، نسخه اکران عمومی با سانسور: ۱۰۵ دقیقه
کشورایران
زبانفارسی

برهنه تا ظهر با سرعت (انگلیسی: Speeding Naked Till High Noon)[۱] فیلمی به کارگردانی خسرو هریتاش است. این فیلم محصول ایران و تولید سال ۱۳۵۱ است.[۲][۳]

خلاصه داستان[ویرایش]

مهدی جوانی دانشجو (فرامرز صدیقی) گریبانگیر عشق به فرزانه دختر مورد علاقه‌اش (فرشته جنابی) است. خواهری دارد که سرطانی و رو به مرگ است او برای مداوای خواهرش از رئیسش در دفتر مهندسی ساختمان که آنجا نیز کار می‌کند، پولی می‌خواهد اما رئیس او از دادن پول ابا می‌کند. در همسایگی‌اش با پری زنی بیوه که آرایشگر است (ایرن)، ارتباط برقرار می‌کند. از این زن آقا مشیر پیرمردی نزول خوار (اکبر جنتی شیرازی) حمایت می‌کند و رفیق او نیز هست. زن بیوه تشنه محبت و عشق است. بواسطه این زن، جوان دانشجو از پیرمرد پول نزول می‌کند اما در موعد بازپرداخت پول تعلل می‌کند و پیرمرد این قضیه را به او گوشزد می‌کند و جوان بر اثر فشار اقتصادی و درگیری لفظی، پیرمرد را ناخواسته هل می‌دهد و پیرمرد نزول خوار ناگهان فوت می‌کند و زن آرایشگر شاهد این به ظاهر قتل است. این اولین شوک فیلمساز برای چرخش از فضای عاطفی و عاشقانه به فضای عصیانی و سرگشتگی است.

زن آرایشگر از خدا خواسته جوان دانشجو را از این به بعد در اتاق خود مخفیانه پناه می‌دهد و هر دو در پنهان‌سازی این قضیه شریک می‌شوند. با گذشت زمان سرگشتگی جوان دانشجو بیشتر می‌شود و او بین ماندن و رفتن برای رسیدگی به وضعیت خواهرش و دختر مورد علاقه‌اش گیر می‌کند؛ زیرا هر لحظه ممکن است لو برود. در این فضای عصیان است که زن آرایشگر او را در بن‌بست خواست‌های شهوانی‌اش قرار می‌دهد و جوان دانشجو ناخواسته در این فضا قرار می‌گیرد. در یکی از سکانس‌ها مرد جوان یک شب بعد از سیاه‌مستی به خانه این زن بازمی‌گردد و بدون اینکه متوجه باشد، زن او را عریان می‌کند و با او هم بستر می‌شود.

با گذشت زمان او با مصرف حشیش مکافات قتل را در ذهنش تجسم می‌کند و عصیانگری او بیشتر می‌شود. با صلاحدید این زن یا خودش، مخفیانه صرافی امپریال را زیر نظر می‌گیرد و در منزل نقشه دزدی از آنرا بارها می‌کشد. مالک صرافی امپریال و فرزندش افرادی منفور و دون‌صفت هستند. او در نهایت با گروگانگیری و ضرب و شتم (شاید هم قتل) این افراد پول را به خواهرش می‌رساند و بعد از آن تصمیم می‌گیرد واقعیت را لو بدهد. مأموران پلیس متوجه می‌شوند و برای دستگیری او مراجعه می‌کنند اما او از دست آن‌ها می‌گریزد و با ماشین ژیان خود به جاده خارج شهر می‌رود. او در نهایت سرگشتگی اما تلخ مجبور می‌شود ژیانش را با سرعت به دیوار بزند (در اینجا ناگهان فیلم، رنگی می‌شود) و بعد از زخمی شدن در حالی که ذره ذره جان می‌دهد (موسیقی بابک بیات با صدای اُپرایی سوپرانوی هرمینه اوج می‌گیرد). خودش را در دریاچه‌ای پرت می‌کند و می‌میرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Haritash, Khosrow, Berehne ta zohr ba sorat, Misaghye Studio, retrieved 2022-07-24
  2. «برهنه تا ظهر با سرعت». وبگاه سوره سینما.
  3. «فیلم برهنه تا ظهر با سرعت (1355)». سلام سینما. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۰۲.