اقبلاغ (شهرکرد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اقبلاغ (شهرکرد)
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان شهرکرد
بخش بخش لاران
دهستان لار
نام محلی آقبلاغ
مردم
جمعیت ۲۰۸ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا 2281.4
کد آماری 212241
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا آقبلاغ ؛ چشمه جوشان فرهیختگان و نخبگان

آقْبُلاغ (Aqbolagh, Shahrekord)، روستایی از توابع بخش لاران شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری ایران است. این روستا در 24 کیلومتری از مرکز استان چهارمحال و بختیاری (شهرستان شهرکرد) و 19 كیلومتری شهر سورشجان (مرکز بخش لاران) واقع گردیده است.

The entry of Aqbolagh village.jpg

آقبلاغ ؛ یك كلمه به زبان تركی می‌باشد و معنی آن چشمه سفید است.( آق : بمعنی سفید و بلاغ: بمعنی چشمه ) اما فلسفه نامگذاری این روستا بیشتر به دوره خان و اربابی بازمیگردد.

گویش مردم روستا به دو زبان تركی و فارسی می‌باشد.

اطلاعات[ویرایش]

آقبلاغ با دارابودن پیشینه درخشان در باب فرهنگ و پرورش نخبگان اعم از (پزشکان،اساتید دانشگاه،مخترعین،گویندگان خبر،شهرداران،بخشداران،معاونین و مدیران کل ادارات و سازمان‌ها در کشور)،همواره زبان زد خاص و عام بوده‌است. متأسفانه کم کاری در باب اطلاع‌رسانی منجر به این شده که روستا به خوبی در اذهان جامعه و آیندگان معرفی نشده باشد.

براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1395، جمعیت آن از 343 نفر (92 خانوار) به 208 نفر (69خانوار) در سال 1395 کاهش یافته‌است. روستای اقبلاغ هم اکنون به علت مهاجرت اغلب ساکنین به شهر برای پیشرفت در کار و تحصیل، رونق و آبادانی سابق خود را دارا نمی باشد،اما خوشبختانه با اقدامات خوب مسئولین بافت روستا در حال نوسازی بوده و چندی از ساکنین برای سکونت تابستانه خود هر ساله به روستا بازگشته و شور و حال خاصی را به آن می بخشند. اقدامات خوب دهیاری روستا در جدول کشی و آسفالت مجدد خیابان‌ها و کوچه‌ها به چهره روستا زیبایی دوباره‌ای را بخشیده است.

با توجه به موقعیت و ارتفاع روستا از سطح دریا،توصیه ما به شما این است که هرگز آسمان شب‌های پر ستاره اقبلاغ را از دست ندهید. زیبایی آسمان منقش به ستارگان در این روستا،یکی از کم نظیرترین جلوه‌های خدادادی می‌باشد که منجمان بسیاری را به سمت خود مجذوب نموده‌است.

بارقه‌ای از لطف و رحمت الهی؛طبیعت سرسبز بهاری روستا است که منجر به ایجاد شغل تعداد کثیری از روستاییان به کشاورزی و دامپروری شده‌است. از محصولات کشاورزی این روستا می‌توان به کشت گندم،جو،انگور،بادام،گردو،البالو،زرد الو،لوبیا و... اشاره نمود ،که گردوی این روستا به‌دلیل ظرافت و شکنندگی راحت بسیار معروف می‌باشد.

Agricultural in Aqbolagh village

در برخی از نقاط روستا دیوارهای کاه گلی با شاخه‌های اویزان انگور و گل محمدی به چشم می خورد،که عطر آن‌ها حس جالبی را برای شما رقم می زند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]