استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی معیارهایی رسمی و همگانی هستند که از سوی استانداردگذار قانونی وضع می‎شوند و همه شخصیت‎های حسابداری یا واحدهای گزارشگر موظف به رعایت آن‎ها در انجام عمل حسابداری و گزارشگری مالی هستند.

نهادهای استانداردگذار حسابداری[ویرایش]

بین‎المللی

بنیاد استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی (IFRS Foundation) نهاد رسمی استانداردگذاری حسابداری در گستره بین‎المللی است. این بنیاد از طریق هیئت استانداردهای حسابداری بین‌المللی (IASB)استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی (IFRS) را وضع می‎کند. این استانداردها در بسیاری از کشورهای جهان پذیرش کامل شده‎اند و شخصیت‎های حسابداری یا واحدهای گزارشگر موظف به رعایت آن‎ها هستند.

آمریکا

در آمریکا، بنیاد حسابداری مالی نهاد رسمی استانداردگذاری حسابداری و گزارشگری مالی است. این بنیاد از طریق هیئت استانداردهای حسابداری مالی (FASB) و هیئت استانداردهای حسابداری دولتی (GASB) استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی را - به ترتیب - برای شخصیت‎های حسابداری یا واحدهای گزارشگر خصوصی و دولتی (ایالتی و محلی - به جز فدرال) وضع می‎کند. استانداردگذاری حسابداری و گزارشگری مالی شخصیت‎های حسابداری یا واحدهای گزارشگر فدرال نیز از سوی هیات رایزنی استانداردهای حسابداری فدرال (FASAB) انجام می‎شود.

ایران

در ایران، طبق قانون تشکیل سازمان حسابرسی، استانداردگذاری رسمی حسابداری و گزارشگری مالی بر عهده سازمان حسابرسی است. این سازمان استانداردهای حسابداری ملی ایران را از طریق کمیته تدوین استانداردهای حسابداری وضع می‎کند.منابع[ویرایش]