ازنا مهلمک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ازنا مهلمک
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانلرستان
شهرستانالیگودرز
بخشبخش مرکزی
دهستانبربرود شرقی
نام محلیازنا مهلمک
نام‌های دیگرازنا خواجه
مردم
جمعیت۵۱۷ نفر
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۶۶[۱]

ازنا مهلمک، روستایی بختیاری نشین از توابع بخش مرکزی شهرستان الیگودرز در استان لرستان ایران است. این روستای خوش آب وهوا تا سال۱۳۰۹ ارمنی‌نشین نیز بوده‌است و آثار باقی‌مانده از ارامنه هنوز در بخش‌هایی از روستا وجود دارد. مانند باغ‌های گردو و چشمه‌ها وقنات آب و آرامگاه ارامنه در شمال روستا که متأسفانه بخش عمده آن توسط روستائیان به خانه تبدیل شده‌است.

این روستا تا زمان اصلاحات ارضی (1341 ه.ش) از املاک خواجه مهدی قلی خان باجول (فرزند امامقلی خان) از خوانین سرشناس بختیاری (طایفه موگویی) به‌شمار می‌رفته‌است و از این رو به ازنا خواجه شهرت یافته‌است.بعد از خواجه نیز به فرزندش بی بی تاج الملوک (بی تاجول) همسر فریدون خان بختیار فرزند نصیرخان سردار جنگ به ارث رسید. 

کوه تمندر یکی از معروفترین کوههای منطقه با ارتفاع ۳۵۲۰ متر در فاصله حدوداً ۵ کیلومتری جنوب روستا قراردارد. مهلمک نیز نام روستایی کوچک در فاصله ۳ کیلومتری جنوب ازنا و در نزدیکی کوه تمندر بوده که ظاهراً تا زمان مهاجرت ارامنه آباد بوده و مالک آن خواجه شکراله باجول بوده‌است لیکن بعد از مهاجرت اهالی و ویرانی خانه ها ، زمین‌های آن به روستای ازنا اضافه گردید و نام ازنامهلمک نیز به ازنا خواجه اطلاق گردید. این روستا با روستاهای آباریک و بهرام آباد و علی‌آباد و تیران و فرسش و تنگ بید ودره حوض همسایه می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان بربرود شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۱۷ نفر (۹۷خانوار) بوده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «پیش‌شماره شهرستان‌های استان لرستان» (PDF). وب‌گاه مخابرات استان لرستان. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴.