ابراهیم میرزایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ابراهیم میرزایی

طریقت دانایی
Ebrahim Mirzaee.jpg
زادروز ۱۳۱۸
گرگان
ملیت ایرانی
از دانشگاه دانشکده انشا تن و روان
پیشه رزمی کار
نقش‌های برجسته بنیانگذار سبک کونگ فو توآ
سبک کونگ‌فو توآ
آثار کتاب کاراته و ذن کاراته، کتاب رموز کونگ فو و کتاب دفاع شخصی
خویشاوندان ارد و نگار
نشان لژیون از دولت فرانسه

ابراهیم میرزایی (زادهٔ مهر ماه ۱۳۱۸ در گرگان) رزمی کار ایرانی و بنیان‌گذار هنر رزمی کونگ‌فو توآ است. در کونگ فو توآ تا شالبند قهوه‌ای همراه باید ۷۳۰۰۰ تکنیک، ترکیب و عکس العمل سازی را بیاموزد که این مقدار تکنیک برخاسته از ذهن فوق‌العاده با نبوغ ایشان است.[۱]

میرزایی در سال ۱۳۳۷ دبیرستان نظام را در ۱۸سالگی به پایان رساند و از ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۴ دانشکدهٔ افسری را در نیروی مخصوص کماندویی به اتمام رسانده‌است و از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۴۹ نزدیک به ۹ دورهٔ خارجی را گذراند. میرزایی دارای دان هفت کاراته گوجوریو از ژاپن و دان چهار تکواندو بوده‌است.[۲] میرزایی در ابتدای دههٔ ۱۳۵۰ هنر رزمی کونگ‌فو توآ را برپایهٔ آموخته‌های خود از هنرهای رزمی گوناگون ایجاد کرد. «توآ» را نمی‌توان صرفاً به‌عنوان یکی از سبک‌های کونگ‌فو طبقه‌بندی کرد. میرزایی تمام نیرو و دانش خود را صرف ایجاد سبکی منحصربه‌فرد و خاص کرد که ترکیبی پیچیده از سبک‌های شمالی و جنوبی شائولین کونگ فو است.[۳] او که یک افسر نیروی هوایی ارتش ایران بود، برای آموزش این رشته «دانشکدهٔ انشاء تن و روان» را تأسیس کرد و در آن به آموزش کونگ‌فوتوآ و فیزیولوژی انرژی بدن انسان می‌پرداخت. میرزایی پس از انقلاب ۱۳۵۷ در دورهٔ اول انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نامزد شد و به ارائهٔ برنامه پرداخت، ولی به‌دلیل عضویت در کادر ارتش رژیم پهلوی رد صلاحیت شد.

به‌گفتهٔ برخی منابع، از سال ۱۳۶۶ از کشور خارج شد و به ترکیه رفت و آموزش هنر رزمی او برای مدتی در ایران ممنوع شد.[۴]

در سال‌های اخیر، نام وی به‌عنوان رهبر سازمانی مخالف نظام جمهوری اسلامی به نام «علم حق و عدالت» مطرح شده‌است و هواداران این گروه ازطریق نوشتن شعار بر دیوارهای شهر، پخش تراکت‌های تبلیغاتی حاوی اعلامیهٔ درب منازل، ایجاد پایگاه اینترنتی و ارسال هرزنامه به تبلیغ مبارزه با حکومت ایران می‌پردازند. با این‌حال، عده ای این گروه را مرتبط با میرزایی نمیدانند و سال‌هاست که اطلاعی از وضعیت ابراهیم میرزایی در دست نیست، و برخی احتمال مرگ او را مطرح می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  1. ««تاریخچه کونگ فو توآ». نمناک، ۱۶ مرداد 1394. 
  2. «بیوگرافی استاد میرزایی». بازبینی‌شده در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
  3. Kung Fu Masters, Ibrahim Mirzaii International Kung Fu Federation بازدید: بهمن ۸۷
  4. Ibrahim Mirzaii’s biography Kung Fu Toa- Persian kung-fu


پیوند به بیرون[ویرایش]