آپولون (شرکت موسیقی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آپولون شرکتی بود که از ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۹ در ایران بر تولید و توزیع موسیقی در ایران سیطره داشت و در مالکیت و اداره دو برادر یهودی منصور و منوچهر بی بی یان بود.

این شرکت در اصل در ۱۹۵۴ به عنوان مغازه فروش صفحه‌های وارداتی افتتاح شد. در ۱۹۵۶، منوچهر بی بی یان ویگن دردریان را که در آن زمان خواننده گمنامی بود و در کافه شمیران برنامه اجرا می‌کرد ملاقات کرد و تصمیم گرفت صفحه‌ای ۴۵ دور بر دقیقه‌ای را با یکی از آهنگهای او پر کند. ضبط اولین ترانه در استودیویی در منزل بی بی یان با یک ضبط دستی یک باندی انجام شد و آنها ترانه معروف «خدا نگهدار» ویگن را ضبط کردند. این آهنگ که توسط رویال رکوردز منتشر شده اولین ترانه پاپ فارسی تولید شده است. بزودی آهنگهای شاهدوماد و بارون بارونه ویگن منتشر شد. پس از ویگن، بی بی یان صفحه‌های روانبخش و پوران را منتشر کرد. پیش از تولید این آلومها، تنها موسیقی پاپ موجود در ایران از هنرمندان خارجی بود. نتیجتاً تولیدات آنها انقلابی در موسیقی مدرن فارسی ایجاد کرد و موفقیت تجاریشان نسل نوینی از موسیقیدانان، ترانه سرایان و خوانندگان را بخود جذب کرد که کار را با آپولون رکوردز که در حال رشد بود شروع کردند. آپولون خوانندگانی چون رامش، داریوش، و گیتی و آهنگسازی چون فرید زلاند را بخود جذب کرد.

بی بی یان به خاطر کشف موسیقی لاله زاری و خوانندگانی چون سوسن، آغاسی و فیروزه که که هر کدام به تنهایی موفقترین هنرمندان از نظر تجاری در دهه ۱۹۷۰ ایران بودند، اعتبار می‌گیرد. در شش تا هفت سال پیش از انقلاب اسلامی، آپولون روزانه بطور متوسط ۲۵ هزار صفحه در روز در نزدیک به دویست مغازه صفحه فروشی در سرتاسر کشور و خارج می‌فروخت. بدین ترتیب آپولون بزرگترین شرکت تولید موسیقی در کشور پیش از ۱۹۷۹ بود.

منابع[ویرایش]

http://www.iranicaonline.org/articles/judeo-persian-comms-xi-2-specific-topics