آپاچی ماهوت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آپاچی ماهوت
توسعه‌دهنده(ها) بنیاد نرم‌افزار آپاچی
انتشار پایدار ۰٫۱۲٫۲ / ۱۳ ژوئن ۲۰۱۶؛ ۳ سال پیش (۲۰۱۶-۰۶-13)
وضعیت توسعه فعال
نوشته‌شده به جاوا، اسکالا
سیستم‌عامل چندسکویی
گونه یادگیری ماشین
پروانه اجازه‌نامه آپاچی نگارش دوم

آپاچی ماهوت (فیلبان) یک پروژه از بنیاد نرم‌افزاری آپاچی برای تولید رایگان پیاده‌سازی الگوریتم‌های یادگیری ماشین توزیع‌شده یا مقیاس‌پذیر است که اصولاً روی حوزه‌های پالایش گروهی (collaborative filtering)، خوشه بندی و طبقه‌بندی متمرکز است. بسیاری از پیاده‌سازی‌ها از سکوی Apache Hadoop استفاده می‌کنند.[۱][۲] ماهوت کتابخانه‌های جاوا برای عملیات ریاضی عمومی (با تمرکز بر جبر خطی و آمار) و collectionهای اولیهٔ جاوا ار فراهم می‌آورد. ماهوت یک کار در حال پیشرفت است؛ تعداد الگوریتم‌های پیاده‌سازی‌شده به سرعت توسعه‌داده‌شده‌اند[۳] اما برخی الگوریتم هنوز هم به ماهوت اضافه نشده‌اند.

در حالی که الگوریتم‌های اصلی خوشه بندی، طبقه‌بندی و پالایش گروهی دسته‌ای در ماهوت بر بستر آپاچی هادوپ و با استفاده از پارادایم نگاشت/کاهش (map/reduce) پیاده‌سازی شده‌اند، لازم نیست که حتماً پیاده‌سازی الگوریتم‌های جدید بر بستر هادوپ باشد.

از نسخه ۰٫۱۰٫۰ پروژه به بعد، تمرکز ماهوت روی توسعه محیط‌های برنامه‌سازی مستقل از عقبه (backend)، قرار گرفت (به نام Samsara). محیط از بهینه‌سازهای مستقل از عقبه جبری، خود را به ساختمان باطن مستقل محیط برنامه‌نویسی، کد، نام «سامسارا».[۴][۵][۶]

منابع[ویرایش]

  1. "Introducing Apache Mahout". ibm.com. 2011. Retrieved 13 September 2011.
  2. "InfoQ: Apache Mahout: Highly Scalable Machine Learning Algorithms". infoq.com. 2011. Retrieved 13 September 2011.
  3. "Algorithms - Apache Mahout - Apache Software Foundation". cwiki.apache.org. 2011. Retrieved 13 September 2011.
  4. "Mahout-Samsara's In-Core Linear Algebra DSL Reference".
  5. "Mahout-Samsara's Distributed Linear Algebra DSL Reference".
  6. "Mahout 0.10.x: first Mahout release as a programming environment". www.weatheringthroughtechdays.com. Retrieved 2016-02-29.

پیوند به بیرون[ویرایش]