مدل-نما-کنترل‌گر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
معماری مدل-نما-کنترل‌گر

در مهندسی نرم‌افزار، مدل-نما-کنترل‌گر یا ام‌وی‌سی (Model–view–controller - MVC) به یک الگوی معماری نرم‌افزار گفته می‌شود.

الگوی ساختاری ام‌وی‌سی به جداسازی داده‌های کاربرد[۱] (از جملهٔ محتویات بخش مدل[۲]) از مؤلفه‌های ارائه شده به‌صورت گرافیکی (بخش نما[۳]) و منطق مربوط به پردازش ورودی‌ها (بخش کنترل‌گر[۴]) اقدام می‌نماید.[۵]

هدف الگوی ساختاری ام‌وی‌سی صرفاً یکپارچگی در ساختار نرم‌افزار است و به کمک آن بدست گیری نرم‌افزار در راستای مدیریت و گسترش به سادگی انجام می‌گیرد.

تاریخچه[ویرایش]

MVC برای بار نخست در سال ۱۹۷۹توسط Trygve Reenskaug و سپس کار بر روی اسمال تاک در XEROX PARC شناسانده شد. پیاده سازی اصلی به طور دقیق در نوشتار «برنامه نویسی کاربردی در اسمال تاک-۸۰: نحوه استفاده از مدل-نما-کنترل گر» [۶] توصیف شد.

مرور کلی[ویرایش]

گرچه‌ام‌وی‌سی گونه های بسیار دارد، کنترل جریان عموماً به صورت زیر است:

 1. کاربر به نوعی با میانجی کاربردی در اندر کنش است (برای مثال با فشردن دکمه ماوس).
 2. کنترل گر رویداد وارده از میانجی کاربردی را معمولاً از طریق یک کنترل گر رویداد ثبت شده و یا callback کنترل می کند و رویداد را به یک عمل مناسب کاربری قابل فهم برای مدل تبدیل می کند.
 3. کنترل گر، مدل عمل کاربری را اعلام می کند که احتمال دارد منجر به تغییری در وضعیت مدل شود. (برای مثال کنترل گر، سبد خرید کاربر را به روز می رساند).
 4. یک نما، از مدل به منظور تولید یک واسط کاربری مناسب پرس و جو می کند. نما داده خودش را از مدل می گیرد. در برخی پیاده سازی ها کنترل گر ممکن است دستورالعملی عمومی به نما بدهد تا خودش را بارگذاری کند. در سایر پیاده سازی ها نما به طور خودکار توسط مدل از تغییرات در ناظر وضعیت مطلع می شود که نیازمند به روز رسانی صفحه است.
 5. واسط کاربری منتظر کنش کاربردی بیشتری می ماند که چرخه کنترل جریان را از نو آغاز می کند.

بعضی از پیاده سازی ها مانند فرم های کنسرسیوم وب جهان‌شمول از مفهوم نمودار وابستگی نیز برای خودکار کردن نماها زمان تغییر مدل استفاده می کنند.

هدف ام‌وی‌سی -با جداسازی مدل و نما- کاهش پیچیدگی طراحی الگوریتم و افزایش نرمی و نگهداشت پذیری کد مبدأ است. همچنین ام‌وی‌سی برای ساده سازی طراحی سیستم های خودرای و خودمدیریتی استفاده می شود.

منابع[ویرایش]

 1. Application
 2. Model
 3. View
 4. Controller
 5. اینترنت و وب جهان‌شمول: چگونه آن‌را برنامه‌نویسی کنیم ص. ۹۶۴
 6. How to use Model–View–Controller (MVC)