وب‌سرور آپاچی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آپاچی اچ‌تی‌تی‌پی سرور
Apache HTTP server logo (2019-present).svg
نویسنده(های) اصلیرابرت مک‌کول
توسعه‌دهنده(ها)بنیاد نرم‌افزار آپاچی
انتشار ابتدایی[۱] ۱۹۹۵
انتشار پایدار
۲٫۴٫۴
۲۵ فوریه ۲۰۱۳؛ ۸ سال پیش (۲۰۱۳-۰۲-۲۵)
مخزن
نوشته‌شده باسی
سیستم‌عاملچندسکویی
در دسترس بهانگلیسی
گونهوب سرور
پروانهاجازه‌نامه آپاچی نسخهٔ ۲٫۰
وبگاه

Apache HTTP Server ، که به زبان عام آپاچی نامیده می شود ، یک نرم افزار سرور وب چند پلتفرم رایگان و منبع باز است و تحت لیسانس Apache License 2.0 منتشر شده است. Apache توسط جامعه ای آزاد از توسعه دهندگان تحت حمایت بنیاد نرم افزار Apache توسعه و نگهداری می شود.

اکثریت قریب به اتفاق نمونه های سرور Apache HTTP بر روی سیستم عامل لینوکس اجرا می شوند ، اما نسخه های فعلی نیز بر روی ویندوز ، OpenVMS و طیف گسترده ای از سیستم های مشابه یونیکس اجرا می شوند. نسخه های گذشته همچنین در NetWare ، OS / 2 و سایر سیستم عامل ها ، از جمله درگاه های اصلی اجرا می شدند.

در ابتدا توسعه آپاچی در اوایل سال 1995 بر اساس سرور NCSA httpd ، پس از متوقف شدن کار بر روی کد NCSA آغاز شد. آپاچی نقشی اساسی در رشد اولیه شبکه جهانی وب داشت ، به سرعت از NCSA httpd به عنوان سرور HTTP غالب پیشی گرفت. در سال 2009 ، آپاچی اولین نرم افزار وب سرور بود که بیش از 100 میلیون وب سایت را سرو می کرد. از ژانویه 2021 ، Netcraft تخمین زده است که آپاچی 24.63٪ از میلیون وب سایت شلوغ را سرویس دهی می کند ، در حالی که Nginx 23.21٪ را سرویس می دهد و مایکروسافت با 6.85٪ در مکان سوم است (برای برخی دیگر از آمار Netcraft Nginx از Apache جلوتر است) ، در حالی که طبق آمار W3Techs ، آپاچی با 35.0٪ و Nginx با 33.0٪ دوم و Cloudflare Server با 17.3٪ سوم است.

خصوصیات و ویژگی‌ها[ویرایش]

نام این نرم افزار طبق اعلام بنیاد نرم افزار آپاچی " از روی احترام به ملت های مختلف بومی آمریکا که در مجموع با نام Apache شناخته می شوند ، انتخاب شد. این نامگذاری به دلیل مهارت های کم نظیر در استراتژی جنگ و استقامت پایان ناپذیر شناخته شده است." اما بنظر می آید که این نام همچنین در یک وب سرور تکه تکه - یک سرور ساخته شده از یک سری وصله ها (patches) یک جناس زیبا ایجاد می کند.

منابع دیگری نیز برای نظریه , وجود جناس بین نام نرم افزار و عملکرد آن در عمل وجود دارد ، از جمله اسناد رسمی پروژه در سال 1995 ، که اظهار داشت: "Apache یک نام زیبا است که جا افتاده است. این بر اساس برخی از کد موجود و یک سری از وصله های نرم افزار بود ، سرور "کوچک".

(“ A patchy sever”)

اما در یک مصاحبه در آوریل 2000 ، برایان بهلندورف ، یکی از خالقان آپاچی ، ادعا کرد که ریشه های آپاچی یک جناس نیست ، و اظهار داشت:

این اسم به معنای واقعی کلمه از ناکجاآباد بیرون آمده است. ای کاش می توانستم بگویم که این چیز خارق العاده ای بود ، اما واقعا از هیچ بدست آمده است. من آن را در یک صفحه نوشتم و بعد از چند ماه که این پروژه شروع شد ، مردم را به سمت این صفحه هدایت کردم و گفتم: "سلام ، نظر شما در مورد این ایده چیست؟"… شخصی گفت که آنها از این نام خوششان می آید و این یک واقعاً جناس خوب و من مثل این بودم: "جناس؟ منظورت چیست؟" او گفت ، "خوب ، ما در حال ساخت یک سرور از روی چند وصله نرم افزاری(patch) هستیم ، درست است؟ بنابراین این یک وب سرور تکه تکه

(patchy) است." من رفتم ، "آه ، خوب." … وقتی به اسم فکر کردم ، نه. این فقط به نوعی دلالت داشت: "هیچ زندانی ای را نگیرید. نوعی پرخاشگر باشید و لگد در کون بقیه بزنید"

هنگامی که آپاچی تحت یونیکس در حال اجرا است ، نام فرآیند آن httpd است که مخفف "HTTP daemon" است.

سطح عملکرد و کارایی[ویرایش]

کاربردها[ویرایش]

ساختار[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://httpd.apache.org/ABOUT_APACHE.html "About the Apache HTTP Server Project". Apache Software Foundation. Archived from the original on 7 June 2008. Retrieved 2008-06-25.

پیوند به بیرون[ویرایش]