آوگوست آیگروبر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آوگوست آیگروبر
Bundesarchiv Bild 192-140, KZ Mauthausen, Himmler mit Eigruber.jpg
آوگوست آیگروبر (سمت راست) همراه هاینریش هیملر در اردوگاه مرگ ماوتهاوزن
گاولایتر اوبراسترایش
مشغول به کار
۱۹۳۸ – ۱۹۴۵
نماینده رایشتاگ
اطلاعات شخصی
زاده۱۶ آوریل ۱۹۰۷
اشتایر، امپراتوری اتریش-مجارستان
درگذشته۲۸ مهٔ ۱۹۴۷ (۴۰ سال)
لندسبرگ آم لش، آلمان تحت اشغال متفقین
ملیت آلمان نازی
حزب سیاسیحزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان (از نوامبر سال ۱۹۲۲)
پیشهسیاستمدار

آوگوست آیگروبر (به آلمانی: August Eigruber) (زاده ۱۶ آوریل ۱۹۰۷ – درگذشته ۲۸ مه ۱۹۴۷) یک سیاستمدار آلمانی در دوره رایش سوم و از سال ۱۹۳۸ تا سال ۱۹۴۵ گاولایتر اوبراسترایش بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در اشتایر در امپراتوری اتریش-مجارستان زاده شد. در نوامبر ۱۹۲۲ به سازمان جوانان ناسیونال سوسیالیست کارگری اتریش و در آوریل ۱۹۲۸ به حزب نازی پیوست. وی به سبب فعالیت در این حزب که از طرف دولت اتریش غیرقانونی اعلام شده بود، به چندین ماه زندان محکوم شد. وی اندکی پس از آنشلوس به اس‌آ پیوست و به درجه بریگادفورر رسید.

آیگروبر در ۲۲ مه ۱۹۳۸ با درجه اشتاندارتنفورر به اس‌اس منتقل شد. در همان سال گاولایتر اوبراسترایش شد و در ۱ آوریل ۱۹۴۰ رایشستات‌هالتر دانوب شمالی شد. در ژوئن ۱۹۴۳ به درجه اس‌اس-اوبرگروپنفورر رسید.

وی پس از تسلیم بی قید و شرط آلمان در پایان جنگ جهانی دوم در مه ۱۹۴۵ در سالزکامرگوت توسط نیروهای ارتش ایالات متحده آمریکا دستگیر شد. در دادگاه نورنبرگ به عنوان شاهد شرکت داشت. وی دادگاه‌های اردوگاه ماوتهاوزن و دادگاه‌های داخائو به سبب جنایات در اردوگاه کار اجباری ماوتهاوزن به جنایت علیه بشریت متهم و به اعدام با طناب دار محکوم شد. حکم وی در زندان لاندسبرگ در ۲۸ مه ۱۹۴۷ اجرا شد.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «August_Eigruber». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۴.