آن شرلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جلد نسخه اولیه کتاب

آن شرلی (به انگلیسی: Anne Shirley) نام یک شخصیت داستانی است که نخستین بار در رمان آن شرلی در گرین گیبلز ۱۹۰۸ نوشته لوسی ماد مونتگمری معرفی شد.

خلاصه داستان[ویرایش]

آن شرلی دختری کک‌‌مکی است که موهای سرخ‌رنگی دارد و در یتیم‌خانه بزرگ شده‌است. او باهوش است، قوهٔ تخیل بی‌‌حد و مرزی دارد و با امید، پشتکار و مهربانی‌های معصومانه‌اش، سعی می‌کند زندگی جدیدی را آغاز کند. هرچند برای ورود به این دنیای تازه باید سختی‌های بسیاری را پشت سر بگذارد، آینده در نظرش آن‌قدر زیبا و امیدبخش است که برای رسیدن به آن، با هر مشکلی کنار می‌آید و با هر شرایطی سازگار می‌شود.

داستان کتاب به خصوص برای کانادایی ها بسیار خودمانیست. داستان دختر بچه یتیمی به اسم آنه شرلی است که پس از زندگی سختی که در پرورشگاه ها و یتیم خانه ها داشته، به طور اشتباهی به خانه متیو و ماریلا کاتبرت فرستاده میشود و خودش را آنجا پیدا می‌کند. آنه مورد رحم متیو و ماریلا قرار می‌گیرد و داستان و ماجرا های تلخ و شیرین شروع می‌شود. در فصل های اول کتاب آنه با کاراکتر هایی مثل خانم لیند فضول، گیلبرت بلیت، همکلاسی هایش و دیانا باری، دوست صمیمی اش آشنا می‌شود.

مونتگومری نوشته که خواننده را به طرف خود میکشد و اجازه میدهد تا خواننده به آسانی با کاراکتر ها همزاد پنداری کند. شرح وقایع آنه او را کمی خشن در مورد دیگران نشان میدهد، ولی با این وجود این رفتار یک نوع شیرینی دارد و این رفتار ناشی از تربیت یتیم خانه است. داستان طوری نوشته شده که خواننده میخواهد آنه در کارهایش موفق شود. آنه قادر است احساسات بسیاری از خوانندگان را تحریک کند و به دست بگیرد.

با اینکه داستان کتاب خیلی وقت پیش نوشته شده، ولی خوانندگان به خوبی میتوانند مسائل کتاب را درک کنند: دیگران آنه را به خاطر موهایش تحقیر میکنند، نگرانی اش از برآوردن نیاز های دیگران، رقابت با همکلاسی هایش و تلاش هایش برای اینکه بهتر از آنها باشد. نمونه نگرانی هایی که جوانان آن زمان داشتند که در کتاب آمده بسیار با نگرانی های جوانان امروزی مطابقت دارد.

ماجراها[ویرایش]

آن در یتیم خانه بزرگ شده ولی در ۱۱ سالگی توسط خواهر و برادری سالخورده به نام ماریلا و متیو کاتبرت به سرپرستی قبول می‌شود و به خانۀ گرین گیبلز در روستای اونلی، در جزیرۀ پرنس ادوارد می‌رود، اتفاقات زیادی پیش می‌آید و آنی بزرگ می‌شود، دوستان زیادی پیدا می‌کند، به دانشگاه و کالج می‌رود، ازدواج می‌کند و…

داستان‌ها[ویرایش]

از داستان آنی شرلی فیلم‌ها، کارتون‌ها، اپراها و… زیادی ساخته شده. مشهورترین این فیلم‌ها ساختهٔ کمپانی سالیوان است: با بازی مگان فالوز و جاناتان کرومبی. همچنین در سال ۲۰۱۷ سریالی از نتفلیکس با بازی امی‌بث مکنالتی و لوکاس جید زومن ساخته شد که فصل دوم آن نیز در ۶ ژوئیه ۲۰۱۸ منتشر شد.

منابع[ویرایش]

  • آنی شرلی، ال.ام. مونتگومری، سارا قدیانی-نشر قدیانی-چاپ دوم-۱۳۸۸

پیوند به بیرون[ویرایش]