آمادگاه شهید محمد منتظری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آمادگاه شهید محمد منتظری، یکی از انبارهای ذخیره جنگ‌افزار متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. این انبار دارای انواع فشنگ‌های جنگی و موشک‌های سبک و نیمه سنگین می‌باشند. فشنگ‌ها شامل انواع فشنگ‌های سلاح کلاشینکف، فشنگ ۹ میلیمتری (کلت یا ام پی ۵) و موشک‌های آر پی جی، کاتیوشا و انواع توپ‌های نیمه سنگین می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

این آمادگاه در ۵ کیلومتری جاده شهرضا - دهاقان در استان اصفهان قرار دارد. یکی از مراکز بسیار حساس و استراتژیک سپاه است که به صورت مجتمعی از زاغه‌های مهمات تعبیه شده در دل کوه می‌باشد.

مختصات مکانی[ویرایش]

تعداد زاغه‌ها بیش از ۳۰۰ و تعداد پاسگاه‌های حفاظتی آن در حدود ۲۵ پاسگاه می‌باشد. زاغه‌ها در دل کوه کنده شده و هر زاغه دارای عرض ۶ تا ۹ متر و طول ۵۰ تا ۶۰ متر و ارتفاع ۳ تا ۴ متر می‌باشد و همزمان دو دستگاه تریلر کشنده جهت تخلیه یا بارگیری به راحتی داخل زاغه جای می‌گیرند.

نحوه حفاظت[ویرایش]

زاغه‌ها بر اساس مکانی دسته‌بندی شده که هر دسته از زاغه‌ها تحت حفاظت یک پاسگاه و توسط نیروهای وظیفه و رسمی و تحت شدیدترین تدابیر امنیتی از قبیل دوربین مدار بسته و سیستمهای حفاظتی خاص، حفاظت می‌شود. لازم است ذکر شود علیرغم حساسیت ویژه آن، فاقد پدافند ضد هوایی و موشکی می‌باشد و در برابر حملات هوایی یا موشکی بسیار آسیب‌پذیر است.

نحوه مدیریت آن در اختیار ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌باشد که فرمانده آن از طرف آن ستاد تعیین و گمارده می‌شود.

پیوند به بیرون[ویرایش]