آزمایش اطلس

مختصات: ۴۶°۱۴′۸″ شمالی ۶°۳′۱۹″ شرقی / ۴۶٫۲۳۵۵۶°شمالی ۶٫۰۵۵۲۸°شرقی / 46.23556; 6.05528
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برخورددهندهٔ هادرونی بزرگ
(LHC)
آزمایش‌های LHC
ATLASیک دستگاه مارپیچی LHC
CMSسیم‌پیچ موئونی فشرده
LHCbزیبایی-LHC
ALICEیک آزمایش برخورد یونی بزرگ
TOTEMکل مقطع عرضی، پراکندگی الاستیک و افتراق پراش
LHCfLHC-فروارد
MoEDALشناساگر تک قطب و نامتعارف در LHC
FASERآزمایش جست و جوی فروارد
SNDشناساگر پراکندگی و نوترینو
پیش شتاب دهندگان LHC
p و Pbشتابدهندگان خطی برای پروتون‌ها (لیناک ۴) و سرب (لیناک ۳)
(نشان نشده)تقویت‌کننده سینکروترون پروتونی
PSسینکروترون پروترونی
SPSابرسنکروترون پروتونی

اطلس (به انگلیسی: ATLAS که مخفف (A Toroidal LHC ApparatuS است) یکی از شش آشکارساز (ALICE، ATLAS، CMS، TOTEM، LHCb، و LHCf) نصب شده در برخورددهنده بزرگ هادرونی است، که در مرکز سرن واقع در مرز بین سوئیس و فرانسه قرار دارد. ATLAS ابعاد ۴۶ متر طول و ۲۵ متر قطر دارد، و وزن آن در حدود ۷٬۰۰۰ تن است. در این پروژه ۲٬۰۰۰ دانشمند و مهندس از ۱۶۵ مؤسسه و ۳۵ کشور همکاری داشتند.[۱] این آشکارساز در ژوئن ۲۰۰۷ به پایان رسید، اما از ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ برای آزمایش‌ها استفاده شد.[۲] این آزمایش برای ذرات بنیادی سنگین طراحی شده‌است و بر اساس نظریات جدید مدل استاندارد برای ذرات سبک کار نمی‌کند.

ATLAS collaboration، گروهی از فیزیک‌دانان هستند که این آشکارساز را ساخته‌اند، و در سال ۱۹۹۲ هنگام پیشنهاد آشکارساز عقاب (EAGLE که مخففExperiment for Accurate Gamma، Lepton and Energy Measurements) و ASCOT (Apparatus with Super COnducting Toroids)تشکیل شد آنها همچنین پیشنهاد ایجاد این آشکارساز را دادند.[۳] این آشکارساز در سال ۱۹۹۴ پیشنهاد داده‌شد، و ایجاد آن از سال ۱۹۹۵ آغاز گشت.

آشکارساز اطلس جهت هدف‌های عمومی ساخته شده‌است. وقتی که باریکه پروتون‌ها در LHC از مرکز آشکارساز می‌گذرند، ذراتی با انرژی‌های متفاوت تولید می‌شوند.

منابع[ویرایش]

  1. "World's largest superconducting magnet switches on", CERN (به انگلیسی), ۲۰۰۶-۱۱-۲۰, archived from the original on 28 February 2007, retrieved 21 اكتبر 2008 {{citation}}: Check date values in: |access-date= (help) Retrieved on 2007-03-03.
  2. "First beam and first events in ATLAS", CERN (به انگلیسی) Retrieved on 2008-09-13.
  3. "ATLAS Collaboration records", CERN Archive (به انگلیسی), archived from the original on 1 January 2007, retrieved 21 اكتبر 2008 {{citation}}: Check date values in: |access-date= (help) Retrieved on 2007-02-25.

پیوند به بیرون[ویرایش]