آخی‌جهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آخی‌جهان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قاضی‌جهانبخش حومه واقع شده‌است.


وجه تسمیه تاریخی نام اخی جهان

نخیر جان ، اسم خزانه دار کسری انوشیروان، پادشاه ایران بود .و این روستا به نام وی معروف شده است .

نخیر جان یا اخیر جان (اخی جهان) یکی از روستاهای نزدیک توفارقان (آذرشهر فعلی) در شش کیلومتری آن است که در قدیم شاه نشین بوده و خزانه شاه در حدود قوم باغی ( باغی نزدیک روستای فیروزسالار) به زیر خاک فرو رفته و پادشاه ترک آن دیار کرده است.

این سند تاریخی برای اولین بار در مهر سال 1370 توسط قدیر پیری دانشجوی ترم سوم ادبیات محض ( دانشگاه پیام نور تبریز ) کنکاشی و ارائه شده است .

قاضی جهان = اخی جهان

این روستا در شمال غربی قاضی جهان واقع گردیده و در واقع نسبت برادری با قاضی جهان دارد. پیوندهای زیادی بین این دو منطقه چه در گذشته و چه در وضع فعلی وجود داشته و دارد و راه زیرزمینی مخفی بین دو آبادی درگذشته بیانگر وابستگیهای عمیق و حاکی از تمایلات و تعلقات اجتماعی زیادی بین آن دو بوده و هست. روستای اخی جهان با 500 خانوار و در حدود 2280 نفر جمعیت در 4 کیلومتری شمال باختر آذرشهر قرار گرفته است که 1340 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این آبادی در جلگه ای با هوای معتدل و نیمه خشک همچون قاضی جهان واقع شده و کار و پیشه مردم آن عمدتاً فرآوری وتولید وبسته بندی محصولات کشاورزی ،کشاورزی،دامداری، قالیبافی و کارگری بوده و گندم، سیب زمینی و گوجه فرنگی از فراورده های کشاورزی آن می باشد. روستای اخی جهان دارای کتابخانه ای مجهز و بزرگ، خانه بهداشت، شرکت تعاونی روستایی، پایگاه مقاومت بسیج و مخابرات بوده و خانه های آن به آب، برق، لوله کشی گاز و تلفن مجهز می باشد.

موقعیت فعلی اخی جهان :

براساس آمارهای رسمی و موثق خانه بهداشت اخی جهان 695 خانوار در اخی جهان سکونت دارند که جمعیتی بالغ بر 2380 نفر را شامل میشود .

از این جمعیت 1225 نفر مرد بوده و 1155 نفر زن میباشند .

بدلیل نزدیکی به آذرشهر و قرار گرفتن در 5 کیلومتری آن از سمت جنوب و شرق و قرابت با شهر گوگان که از سمت غرب به‌آن متصل است اکثر قریب به اتفاق خانه ها و منازل و اماکن کاملاً نمادی شهری دارند و بوسیله راههای آسفالته بهم مربوط میشوند .

مضافاًَ اینکه توسط دهیاری تمام منازل و اماکن پلاک کوبی شده و برای خیابانها و کوی و بن بست ها تابلو های مناسب تهیه و نصب گردیده است .

اخی جهان به علت قرار گرفتن دانشگاه تربیت معلم آذربایجان در شمال آن ، قرار گرفتن در مسیر آب زرینه رود به تبریز و نیز قرار گرفتن در مسیرراه آهن تبریز آذرشهر،از موقعیت بسیار استراتژیک برخوردار است .

لازم به ذکر است همسایه غربی اخی جهان قبل از گوگان ، روستای فیروز سالار و از جهت جنوب قبل از آذرشهر با دهستان قاضی جهان همجوار است .

منبع آب مشروب گوگان و ایستگاه مرکزی گاز شهرها و روستا ها در اخی جهان واقع شده است . در سمت شمال شرقی آن ، کارخانه لوله سازی آذرشهر و کارخانه کمپوت سازی نیز احداث شده‌اند .

اخی جهان در قدیم راه اصلی شهر گوگان به تبریز بود که از راه جلیل آباد به جاده اصلی و ترانزیت تبریز متصل میشد و اخیراً در انتهای جلیل آباد کارخانه بسیار بزرگ سنگبری آقای برنجی تاسیس شده است .


منابع[ویرایش]

فرهنگ جغرافیای آذربایجان شرقی : استاد بهروز خاماچی

یاقوت حموی : سیاح وجهانگرد رومی : سال 340 هجری قمری