آب‌لشکر علیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آب‌لشکر علیا
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان خوزستان
شهرستان باغ‌ملک
بخش بخش مرکزی
دهستان رودزرد
مردم
جمعیت ۱۶۹ نفر

آب‌لشکر علیا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان باغ‌ملک در استان خوزستان ایران است.مسافت آن با هفتکل 30 کیلومتر است. مردم روستا از سادات موسوی نوادگان امام هفتم شیعیان میباشند و به اولاد سید امین سید باقر. سید علی سید محمد و سید جافر تقسیم میشوند .که در طول سالیان متمادی از بهمیی های صیدون باغملک به انها اضافه شدند و ممبینی های و سایر که مهمترین انها در آبلشکر وسطی و سفلی مکوندیها هستند .شغل مردم کشاورزی و دامداری است و عمده جو و گندم کشت میشود . درقدیم برنج و صیفی جات نیز کشت میشد .در سالیان اخیر هندوانه و خربزه هم کشت میشود.تمایز آبلشکر وجود سالیان متمادی مرجع بودن در روستاها اطراف بود .و اینکه در گذشته های دور بعنوان پایگاه دینی در منطقه بوده و الان هم به همین عنوان میشود از ان یاد کرد با امدنماشین های کشاورزی به روستا ها مردم دیگر خیش وجفت اسب والاغ و گاو نر و شواک و بنه و اوومه و جوون و آاسک را از یاد برده اند . و فرهنگ های یاری گری و شیر واره از بین رفته است . یا شکل آن عوض شده است . اخیرا مردم مهاجرت کرده در بازگشتی شتابان برای استراحت های بازنشستگی به روستا پناه آورده و ساخت و ساز بسیاری انجام شده . در کناردون و شرق روستا بند خاکی احداث شده که هنوز استفاده چندانی از ان نشده.طرح بادام کاری در روستای پیربلوط که متعلق به آبلشکریهاست اجرا شده .که بیش از 70 هکتار میباشد. شخصی بنام سید مندنی حیدری پیربلوط یکی از قدیمی ترین ساکنان این روستا میباشد که یکی از بنیان گذاران این روستا نیز محسوب میشود. جهاد سازندگی یکسری تاسیسات احداث کرد که انبار علوفه و تعمیرگاه و سایت اداری جهاد را شامل میشود‌ که‌ به‌ دلیل‌ اختلاف‌ در امر‌ مالکیت‌ زمین‌ تخریب‌ شد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان رودزرد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶۹ نفر (۴۰خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.