کنکور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کنکور یا کانکور (به فرانسوی: Concours)، نام آزمونی است که برای سنجش آموزش‌های داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها، در بعضی کشورها مانند چین و ترکیه و ژاپن، برگزار می‌شود.[۱]

کنکور در ایران[ویرایش]

نوشتار اصلی: کنکور در ایران

کنکور سراسری[ویرایش]

در ایران، سازمان سنجش آموزش کشور که سازمانی تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، متولّی اصلی برگزاری کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های دولتی است. این آزمون در هر سال یک بار در ماه تیر برگزار می‌گردد و در حال حاضر (سال۱۳۹۱) به صورت یک مرحله‌ای و برای پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبانهای خارجی و هنر به طور جداگانه برگزار شد.

اوّلین کنکور ایران در سال ۱۳۴۸ برگزار شد و ۴۷٬۷۰۳ نفر داوطلب در آن شرکت کردند. سؤالات اوّلین دورهٔ کنکور، به صورت سؤالات جواب کوتاه طرّاحی شده بود. آزمون سال ۱۳۹۲، چهل و پنجمین آزمون کنکور ایران بود.[۲]

آزمون کنکور سراسری سال ۹۳ با حضور ۱میلیون و ۳۱ هزار و ۳۲۲ نفر چهل و ششمین کنکور کشوربود.[نیازمند منبع]

دروس اختصاصی گروه‌های آزمایشی مختلف عبارت‌اند از:

ریاضیات (شامل: ریاضی، حسابان، حساب دیفرانسیل و انتگرال، هندسه، هندسه تحلیلی و جبر خطی، ریاضیات گسسته، آمار و مدلسازی، جبر و احتمالفیزیک و شیمی.

زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، ریاضیات عمومی، فیزیک و شیمی

زبان و ادبیّات فارسی (شامل: تاریخ ادبیات ایران و جهان، آرایه‌های ادبی، عروض و قافیه و متون نظم و نثر)، زبان عربی، اقتصاد، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، فلسفه و منطق، تاریخ، جغرافیا و ریاضیات پایه.

زبان خارجی تخصّصی

درک عمومی ریاضیات و فیزیک، درک عمومی هنر، رسم فنی، خواصّ مواد، درک اختصاصی هنر (موسیقی، نمایش و تصویری - تجسّمی)

۴ درس زبان و ادبیات فارسی، دین و زندگی، زبان خارجی و زبان عربی در کلیه آزمون‌ها به‌عنوان دروس عمومی مورد سؤال واقع می‌شوند.[۳][۴]

کنکور دانشگاه آزاد اسلامی[ویرایش]

مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نیز آزمون‌های تقریباً مشابهی را برای پذیرش دانشجو برگزار می‌کرد. دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون گروه پزشکی را جداگانه از آزمون علوم تجربی برگزار می‌کرد. از کنکور سراسری ۱۳۹۲ این آزمون با آزمون سراسری تلفیق خواهد شد و داوطلبان فقط در آزمون سراسری شرکت خواهند کرد.

کانکور در افغانستان[ویرایش]

کانکور افغانستان هر ساله توسط وزارت تحصیلات عالی برای ورود به دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شود و هزاران نفر از کسانی که علاقه‌مند به ورود به دانشگاه‌ها هستند، در این آزمون بزرگ شرکت می‌کنند و در پایان گروهی که بهترین رتبه‌ها را می‌توانند کسب کنند جذب دانشگاه‌ها می‌شوند. آزمون کانکور افغانستان دارای ۱۶۰ سؤال مختلف بوده و ۳۶۰ نمره دارد، و شامل موضوعات زیر است:
1. ریاضیات (حساب، الجبر، هندسه و مثلثات)
(43 سوال) /65 دقیقه/
2. علوم طبیعی (فزیک، کیمیا و بیولوژی)
(42 سوال) /40 دقیقه/
3. علوم دینی و اجتماعی (دینیات، تفسیر، تاریخ و جغرافیه)
(39 سوال) /26 دقیقه/
4. السنه و جیولوجی (دری، پشتو و زمین شناسی)
(36 سوال) /29 دقیقه/
داوطلبان کانکور قبل از آغاز سال جدید می توانند از سایت وزارت تحصیلات عالی نتایج خود را بدست آورند. [۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. http://www.iranvij.ir/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D9%88-%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86-%D9%87%D9%85-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1.html
  2. «خبرآنلاین - آقای کنکور از ۴۰ سال کار در سازمان سنجش می‌گوید». وبگاه خبری خبرآنلاین. وبگاه خبری خبرآنلاین khabaronline.ir، ۱۳۹۰/۳/۱۶. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۷ آوریل ۲۰۱۲. بازبینی‌شده در ۲۷ آوریل ۲۰۱۲. 
  3. * منابع کنکور سراسری سال ۱۳۸۸
  4. * دفترچه‌های راهنمای آزمون ورودی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی
  5. http://mohe.gov.af/cancour/da