پرستشگاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
معبد ادفو مصریان

معبد جایگاه پرستش و پرستیدن خداوند در هر دینی را گویند. این جایگاه دارای ارزش بالایی در هر دین است. اگر چه اصطلاح معبد از نظر واژه‌شناسی هم معنای پرستشگاه است اما هر پرستشگاهی را معبد نمی‌نامند. به طور خاص، از کلیساها و مساجد معمولاً با عنوان معبد یاد نمی‌شود.

معبد طلایی - شهر کیوتوی ژاپن

نام نمونه‌هایی از پرستشگاه‌های دین‌های گوناگون در جهان :

 • مسجد، نمازگاه (جمع آن مسجدها یا به جمع مکسر عربی مساجد)
 • کلیسا، جایگاه مسیحیان که در آن جا خداوند را پرستش می‌کنند و بر روان مسیح درود می‌فرستند.
 • مندیر یا (به هندی: मन्दिर)، پرستشگاه بت پرستان است.
 • آتشکده، پرستشگاه دین زرتشت را گویند.
 • مَشرِقُ الاَذکار، پرستشگاه دیانت بهائی را گویند که محل عبادت و مناجات و ذکر خداوند است.

ریشه واژه عربی[ویرایش]

معبد قدیمی تبت

در زبان عربی به پرستشگاه، معبد (جمع مکسر عربی معابد) می‌گویند که از ریشه « عبد »، « عبادت » گرفته شده است و بر وزن « مفعل » است که واژه جایگاه‌ساز در زبان عربی است. واژه همسنگ برای « عبادت » در زبان پارسی واژه « پرستش » است که هنگامی که بخواهد جایگاهی را نشان دهد با « گاه » همراه می‌شود و پرستشگاه را نتیجه می‌دهد. در ویکی پیدیا عربی تعریف معبد را چنین نوشته است. معبد ساختمان پیچیده است که مصریان قدیم ، عیسویان و بودیست ها خداوند خودرا پرستش می نمودند. در زبان عربی معبد محل پرستش خداوند مسلمانان نیست .زمانیکه شما در گوگل معبد نوشته کنید سپس تصاویر را کلک کنید جواب خوب خواهید یافت.

کلمه معبد در افغانستان[ویرایش]

در افغانستان حدود کمتر از یک میلون هندو سک از هزاران سال به اینطرف زندگی دارند. هندوان افغانستان معبد را مندیر می گویند ولی مردم کابل مندیر نمی‌گویند معبد می گویند.این فرهنگ از سالیان متمادی تا فعلاً باقی‌مانده است. معبد محل پرستش مسلمانان را در افغانستان نمی‌گویند.

دهرم سال[ویرایش]

دهرم سال دال لما در شمال هند
معبد لاکشمی (مندیر)در ۳۰۰کیلومتری جنوب شهر بمبئی

دهرم سال Dharamshalas Hindi: धर्मशाला : محراب مذهبی "یا خانه استراحت برای زائران مذهبی است، که در درجه اول برای ایجاد هدف های مذهبی برای زائران و یا به عنوان وقف مذهبی اعمار گردیده است.گاهی اوقات دهرم سال برای جوامع خاص بر اساس قومی، حرفه و یا منطقه ای طبقه بندی شده ساخته شده است. در بعضی مذاهب طور خاص خانه مذهبی فقط برای مسافران مذهبی گفته میشود.این فرهنگ در مذاهب بودیسم هندی و چینائی و جیانیزم مروج است. دهرم در زبان هندی مذهب و سال آرامگاه یا استراحت گاه مذهبی را گویند. که مردم غرض فراه گرفتن رسوم مذهبی تربیه میشوند. همانطور که مسلمانان پس از سفر طولانی به مکه میروند. مذاهب بودیست نیز چنین محلات خیلی مشهور جالب ودیدنی دارند. قبلاً زمانیکه وسایل ترانسپورتی پیشرفته وجود نداشت مردم با استفاده از حیوانات سفر می نمودند.در میان راه مردم علاوه براینکه مدت اسراحت کنند اتاق را غرض ادا نمودن رسوم مذهبی تخصیص دادند. درین محلات پیروان مذاهب مختلف نیز سکونت موقت اختیار مینمودند وآنها نیز بت های خودرا درین محل جا گزین مینمودند.وامروز به بزرگترین محلات تاریخی و مذهبی تبدیل گردیده است. در هندوستان هندو وسگ در دهرم سال خود عبادت را توسط موزیک می نمایند.که این آهنگها همه در مورد نیایش وستایش بارگاه خداوند متعال میباشد. در شهر کابل مشهورترین دهرم سال اهل هنود دهرم سال تیره تنات است .بنا براصول و احترام به سایر ادیان افغانستان رئیس جمهور واعضای شورای وزیران سال یکباردرمحفل این دهرم سال شرکت نموده ویکی از اراکین دولتی باید بیانیه ایراد نمایند.

پیوند با مقاله های ویکی پیدیا انگلیس عربی وهندی[ویرایش]

 1. .Dharamshalas دهرم سال
 2. .The Imperial Gazetteer of India کتاب است
 3. .Dharamsala, Himachal Pradesh
 4. .معبد ویکی پیدیا عربی
 5. .Bhuiyar Dharmshala دهرم سال بهای یار

منابع و برگرفته‌ها[ویرایش]

 • ۱. غیاث الغات. چاپ مطبعه دولتی کابل ۱۳۹۰ خورشیدی
 • ۲. فرهنگ فارسی عمید گردآوری حسن عمید جلد یکم رویه (صفحه) ۱۸ جلد سوم رویه‌های ۱۹۸۹- ۲۲۴۳ - ۲۲۷۰ چاپ چاپخانه سپهر تهران
 • ۳.ویکی پیدیا عربی

به این لنکها ویدوی نظر اندازید[ویرایش]

 1. .دهرم سال درشمال هند ویدیو در یوتیوب
 2. .دهرم سال چینائی عجیب وغریب

ویدیو در یوتیوب

نگارخانه[ویرایش]