وسولد مایرهولد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


وسولد مایرهولد
Meyerhold reads Chekhov's The Seagull in 1898.jpg
وسولد مایرهولد
نام اصلی وسولد امیلویچ مایرهولد
نام وسولد مایرهولد
زادهٔ ۱۰ فوریه ۱۸۷۴
پنزا، روسیه
درگذشت ۲فوریه ۱۹۴۰
مسکو، اتحاد شوروی
ملّیت روسی
حوزه فعالیت تئاتر
جنبش آوانگارد
سبک بیومکانیک
تأثیرپذیرفته از کنستانتین استانیسلاوسکی
وب‌گاه http://www.meyerhold.org/


وسولد امیلویچ مایرهولد (به روسی: Всеволод Эмильевич Мейерхольд) (زادهٔ ۱۰ فوریه ۱۸۷۴ - درگذشتهٔ ۲ فوریه ۱۹۴۰) یکی از کارگردان بزرگ تئاتر، بازیگر و تهیه کننده تئاتر روس و اتحاد جماهیر شوروی بوده‌است که تجربه‌های فراوان او در زمینه‌های فیزیک بدن و سمبلیسم در تئاتر غیرقراردادی او را به عنوان یکی از چهره‌های اولیه تئاتر مدرن معرفی کرده‌است.

از وسولد مایرهولد به عنوان یکی از نوابغ هنر شوروی یاد می‌شود.[۱]

زندگی و کار[ویرایش]

وسولد مایرهولد در ۲۸ ژانویه سال ۱۸۷۴ در پنزا در خانواده ای روسی-آلمانی بدنیا آمد. پدرش صاحب کارخانه مشروبات الکلی امیل مایرهولد بود لذا او بهیچ وجه جز یک خانواده فقیر نبود.

Alexander Y Golovin Portrait of Meyerhold.jpg

بعد از اتمام مدرسه در سال ۱۸۹۵ او شروع به تحصیل در رشته قانون در دانشگاه مسکو شد اما هرگز نتواست آنرا به اتمام برساند. در تولد ۲۱ سالگیش عقاید مذهبیش را از لوترانیسم به ارتدکس مسیحی تغییر داد و نام وسولد را که یک نام ارتدکس است (نام یک نویسنده روسی است، وسولد گارشین، که مایرهولد عاشق نثرش بود) انتخاب کرد. فعالیت بازیگری او از ۱۸۹۶ یعنی درست زمانیکه شروع به تحصیل در مدرسه درام و موسیقی مسکو کرد، تحت نظارت ولادیمیر نمیرویچ دانچنکو - مدیر تئاتر هنری مسکو - شروع شد. مایرهولد در تئاتر هنری مسکو بالغ بر ۱۸ نقش را بازی کرد. بعد از ترک تئاتر هنری مسکو در سال ۱۹۰۲، مایرهولد در یک سری پروژه تئاتری در مقام بازیگر و کارگردان شرکت کرد. در تمام این پروژه‌ها از میدان باز برای تجربه و آزمایش و خلق متدهای جدید صحنه استفاده شد. مایرهولد یکی از طرفداران پروپاقرص نمادگرایی در تئاتر بود، بخصوص از سال ۱۹۰۶ تا ۱۹۰۷ یعنی زمانی که بعنوان مدیر تولید تئاتر ورا کمیساروسکیا بود. در این ایام او دوباره به تئاتر هنری مسکو فراخوانده سد تا ایده‌های تجربی‌اش را ادامه دهد.

مایرهولد تحقیقات خویش را پیرامون خلاقیت در تئاتر طی دهه ۱۹۰۷ تا ۱۹۱۷ یعنی دوره‌ای که با تئاتر سلطنتی در سن پترزبورگ همکاری میکرد، پی گرفت. در این دوره، نمایشنامه‌های کلاسیک و همچنین نمایشنامه‌های مدرن و ستیزجویانه افرادی چون فئودور سالوگاب، زینایدا گیپیوس و الکساندر بلاک را در حالتهای نوین و خارق العاده ای اجرا میبرد. در این نمایش‌ها مایرهولد میکوشید تا شیوه بازی را به سبک سنتی کمدی هنرمندان برگرداند تا از ویژگیهای این سبک بازی در اجرای مدرن استفاده کند. مفاهیم تئاتری مورد نظر او بدقت در کتاب خودش به نام درتئاتر توضیح داده شده است.

دستگیری و مرگ[ویرایش]

تصویری از مایرهولد که در هنگام دستگیری‌اش توسط پلیس شوروی در مسکو برداشته شده است.

مایرهولد خیلی زود سبک رئالیسم استانیسلاوسکی را نفی کرده و به عنوان رهبر آوانگاردهای تئاتر، ایده‌های تازه‌ای را آزمود. سبک مبتکرانه و اکسپرسیونیستی وی، برای نمونه در اجرای ساس و حمام اثر ولادیمیر مایاکوفسکی در سال‌های ۱۹۲۹ و ۱۹۳۰، به مذاق نقادان شوروی خوش نیامد چراکه نامتعارف بود. متهم به فرمالیسم شد و اجراهای بعدی‌اش را توقیف کردند. بعد از حمله کردن علنی‌اش به باید و نبایدهای رئالیسم سوسیالیستی، در ژوئن ۱۹۳۹ دستگیر شد. در زندان لوبیانکا در مسکو بازجویی و شکنجه شد و در فوریه ۱۹۴۰، کمی بعد از اعدام بابل نویسنده، او را نیز به جوخهٔ آتش سپردند.[۲]


پانویس[ویرایش]

  1. هنر کمونیستی؛ موسیقی در شوروی, بی‌بی‌سی فارسی
  2. آیزایا برلین، ذهن روسی در نظام شوروی ترجمه رضا رضایی، (تهران، نشر ماهی، ۱۳۹۲)، ص ۳۶۰.

منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ وسولد مایرهولد موجود است.